Odporność na uderzenia

Zapobieganie zagrożeniom

W szkołach i salach gimnastycznych duże znaczenie ma odporność materiałów budowlanych na uderzenia. Powinny być odporne między innymi na uderzenia piłek i inne urazy mechaniczne. W niektórych segmentach, w których stosowane są sufity lub akustyczne panele ścienne Rockfon, wysoce pożądana jest ocena odporności tych materiałów na urazy mechaniczne.

W Niemczech, z myślą o ocenie odporności paneli ściennych i płyt sufitowych na uderzenia piłek w pomieszczeniach sportowych, opracowano normę DIN 18032 część 3. Elementy ścienne są klasyfikowane jako „odporne na uderzenia piłek”, jeśli są w stanie wytrzymać uderzenie piłki ręcznej (54-krotne przy prędkości 23,5 m/s) i piłeczki hokejowej (12-krotne przy prędkości 18,0 m/s). Muszą być także „odporne na uderzenia piłek w stopniu ograniczonym”, jeśli były oceniane wyłącznie pod względem odporności na uderzenia piłki ręcznej. Elementy sufitowe mogą być także oceniane pod kątem odporności na uderzenia, dlatego w normie europejskiej EN 13964 dotyczącej sufitów podwieszanych, zastosowano metodę badań odporności na uderzenia opisaną w normie DIN 18032-3. Sufity podwieszane uważa się za odporne na uderzenia piłką, jeżeli nie zachodzą w nich ani w ich konstrukcjach nośnych, żadne trwałe zmiany skutek mechanicznych naprężeń. Zdefiniowano trzy klasy ich odporności na uderzenia: 1A, 2A i 3A – przyjmując jako kryterium prędkość uderzenia piłki ręcznej 36 razy w kierunku sufitu podwieszanego (12 razy pionowo i potem 12 razy w każdy z dwóch kierunków pod kątem 60°). Prędkość uderzenia w płyty sufitów podwieszanych została obniżona w porównaniu z prędkością uderzenia w elementy ścienne z uwagi na rodzaj konstrukcji i nieuchronność zjawiska grawitacji.

Spełniamy surowe kryteria

Rockfon oferuje sufity o powierzchniach odpornych na uderzenia. Są one wzmacniane włóknami ciągłymi, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Poziom odporności na uderzenia zależy od ilości włókien ciągłych.

Rekomendacje

Średni poziom odporności na uderzenia zapewnia płyta Boxer, zaś wysoki – Samson. Oba produkty mogą być stosowane zarówno jako płyty sufitowe jaki i panele ścienne.