Jak ograniczyć hałas

7 stycznia 2020

Rok 2020 jest rokiem dźwięku. Dźwięk odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Żyjemy jednak w czasach, w których rosnąca gęstość zaludnienia miast wpływa na wysoki poziom hałasu.

Poziom hałasu w dużych miastach rośnie

Życie w hałaśliwych miastach  

Ale najpierw zacznijmy od wyzwania, skąd się bierze i jaki ma na nas wpływ. Regularne narażenie na hałas powyżej 80 dB nie jest rzadkością, jeśli mieszka się w dużym mieście. W ciągu dnia w Bombaju i Londynie może występować hałas średnio na poziomie 105 dB, podczas gdy w Tokio i Chicago z łatwością osiąga on poziom 95 dB.   Badanie przeprowadzone wśród obywateli Unii Europejskiej pokazało,  że 80% respondentów uważa , że hałas ma wpływ na ich zdrowie, w pewnym lub w dużym  stopniu (WHO, 2018). Ruch drogowy, transport publiczny, miejsca pracy, maszyny, głośna muzyka i urządzenia elektroniczne mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Hałas jest w rzeczywistości odpowiedzialny za kilka problemów zdrowotnych, takich jak stres, niepokój i utrata słuchu. W szczególności stres może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. Życie w mieście i ciągły hałas wpływają na zachowania społeczne, które mogą prowadzić do społecznej izolacji i negatywnych uczuć, takich jak złość czy frustracja. Dlatego ważna jest świadomość skali oddziaływania hałasu i podjęcie środków bezpieczeństwa w celu jego skutecznej redukcji. 

Kiedy dźwięk staje się hałasem

W celu rozwiązania problemu hałasu ważne jest, aby być świadomym różnych poziomów dźwięku, które mogą szkodzić zdrowiu oraz osłabiać zdolność do koncentracji i pracy. Oprócz poziomów hałasu podawanych w decybelach, należy wziąć pod uwagę czas trwania i częstotliwość narażenia na hałas. Oznacza to, że dźwięk, który początkowo nie jest postrzegany jako zbyt głośny, może po pewnym czasie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

Jakie są niebezpieczne poziomy natężenia dźwięku w naszym codziennym życiu? Niektóre badania wykazały, iż odgłosy powyżej 80 dB są odpowiedzialne za zachowania agresywne, a 140 dB to początkowy etap bólu fizycznego. Na przykład dźwięk syreny pogotowia ratunkowego wynosi 120 dB, podczas gdy pęknięcie balonu to 154 dB. Natężenie dźwięku generowane przez budzik, ruch uliczny, a nawet suszarkę do włosów jest uważane za umiarkowanie wysokie i wynosi średnio 90 dB.

1/1

Jak możemy zredukować hałas?

Czasami nie jest możliwe całkowite usunięcie źródeł hałasu. Rozwiązania, takie jak izolacja akustyczna lub pochłanianie dźwięku, są więc najlepszym sposobem na redukcję i kontrolę niepożądanych dźwięków. Inspekcja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Health and Safety Executive) w Wielkiej Brytanii zaleca, między innymi, włączenie elementów o niskiej emisji hałasu do planów projektowych budynków oraz zlokalizowanie hałaśliwych maszyn znajdujących się poza określonymi obszarami. Wybór sufitów dźwiękochłonnych, w celu obniżenia poziomu dźwięku, takich jak rozwiązania akustyczne Rockfon, może w znacznym stopniu przyczynić się do:

  • poprawy samopoczucia
  • zwiększenia produktywności w pracy
  • polepszenia warunków nauki w szkołach
  • skrócenia czasu rekonwalescencji w szpitalach

W firmie Rockfon wierzymy, że dobra akustyka idzie w parze ze zrównoważonymi produktami i unikalnymi projektami. Tak więc zmniejszenie hałasu zapewnia lepsze samopoczucie na wielu poziomach. Wysoka jakość naszych rozwiązań akustycznych oraz doświadczenie zespołu zapewniają komfortowe środowisko, w którym ludzie mogą tworzyć, skupiać się, odpoczywać, leczyć i rozwijać.

Źródło: PUBLIC SILENCE Architect Van Mourik 

 

Powiązane treści