bucket_iconCreated with Sketch.

Świetne budynki przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia

Przeprowadzono istotne badania, które wykazały wpływ architektury na samopoczucie psychiczne i fizyczne pacjentów powracających do zdrowia w placówkach opieki zdrowotnej. 

Według Bryana R Lawsona zastosowanie metody EBD (Evidence-Based Design), która uwzględnia empiryczną wiedzę na temat ludzkich zachowań i metody naukowe podczas projektowania budynków, pozwala skrócić czas leczenia, ograniczyć przyjmowanie leków przez pacjentów oraz ich poziom agresji, a także stworzyć otoczenie, które sprzyja lepszym wzorcom snu i wyciszeniu.

Niektóre ważne wyniki badań pokazują, że dodatkowy kapitał niezbędny do radykalnej poprawy stanu opieki zdrowotnej jest stosunkowo niewielki, a potrzeba zapewnienia optymalnych warunków sprzyjających powrotowi pacjentów do zdrowia ma decydujące znaczenie.

Akustyka 

Zatłoczone przestrzenie najczęściej bywają głośne, a szpitale nie stanowią wyjątku.   Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku poziom hałasu w szpitalach stale rośnie. Dźwięki występujące w nowoczesnych szpitalach pochodzą z różnych źródeł, takich jak pacjenci, personel, alarmy medyczne i inne technologie ratujące życie, co sprawia, że placówki medyczne nie są w stanie osiągnąć wymaganego poziomu hałasu zalecanego przez WHO. 

Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów ruchliwe szpitale mogą zapewnić pacjentom doskonałą akustykę i prywatność, ułatwiając im powrót do zdrowia. Na przykład badanie przeprowadzone na 416 pacjentach wykazało, że cichsze otoczenie może skrócić okres hospitalizacji. 

Siła naturalnego światła a leczenie pacjentów

Oprócz wagi komfortu akustycznego badania wykazały, że również światło dzienne może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie pacjenta, skrócić czas rekonwalescencji, zmniejszyć śmiertelność, a także ból i stres. Wybieranie produktów o wysokim współczynniku odbicia światła może pomóc wpuścić światło dzienne dalej w głąb pomieszczeń.

Projekt

W placówkach służby zdrowia często trudno się odnaleźć, a poruszanie się po nich powinno być maksymalnie ułatwione. Zaprojektowanie szpitala w taki sposób, aby był wygodny i przyjazny dla pacjentów, może mieć pozytywny wpływ na czas, jaki poświęcają oni na powrót do zdrowia. Kolory stosowane w szpitalach mają najczęściej pomagać w poruszaniu się po budynku, ale wykazano również, że mogą ułatwiać powrót do zdrowia. 

Higiena

W szpitalach leczy się wiele różnych chorób, dlatego konieczne jest, aby wszystkie obszary w budynku przyczyniały się do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji. Podmioty świadczące usługi medyczne są odpowiedzialne za warunki panujące w pomieszczeniach, w których leczeni są pacjenci, a właściwa higiena pozwala powstrzymywać zakażenia. Skuteczna dezynfekcja i sprzątanie szpitali może ograniczyć liczbę pacjentów, u których podczas pobytu rozwinie się przynajmniej jedna infekcja, o pięć do trzydziestu procent.  

Nie wszystkie materiały budowlane są odporne na inwazyjne metody czyszczenia wymagane w szpitalach, dlatego tak ważny jest dobór produktu, który nie tylko wytrzyma większość metod sprzątania, ale również nie przyczyni się do rozprzestrzeniania się mikroorganizmów.

Badanie przeprowadzone na 416 pacjentach wykazało, że cichsze otoczenie może skrócić okres hospitalizacji.

Anjali Joseph, Ph.D

The Impact of Light on Outcomes in Healthcare Settings (Wpływ światła na wyniki leczenia w opiece zdrowotnej)

Śledź nas na Pinterest

Wejdź na naszą stronę na Pinterest, aby znaleźć architektoniczne inspiracje.
Śledź nas, dodawaj Piny i daj się zainspirować do tworzenia wspaniałej akustyki w pięknych wnętrzach.