Wiele badań wykazało, że elementy biofilne zapewniają wiele korzyści w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz pozwalają stworzyć bardziej produktywne i innowacyjne miejsce pracy. Kontakt człowieka z naturą nie tylko zwiększa wydajność, ale też zapewnia takie korzyści jak obniżenie ciśnienia krwi, lepsze samopoczucie i złagodzenie objawów chorób. Do korzyści psychicznych należą większe zadowolenie, motywacja, skuteczność rozwiązywania problemów i kreatywność (1).
Korzystny wpływ drewna na zdrowie i samopoczucie
Udowodniono, że wykorzystanie drewnianych produktów i rozwiązań ma pozytywny wpływ na zdrowie. Po przetworzeniu drzewa na drewno wchłonięty przez nie dwutlenek węgla pozostaje w nim zatrzymany. Ponadto przebywanie w środowisku, w którym znajduje się dużo mebli i elementów z drewna, może być korzystne dla zdrowia.
W przypadku środowisk biurowych obecność drewna powiązano z takimi korzyściami jak mniejsza liczba nieobecności i większe zadowolenie z pracy. Wyniki jednego z badań wskazują na związek między stycznością z drewnem a spadkiem ciśnienia krwi i tętna wynikającym z faktu, że pracownicy uznawali takie miejsce pracy za bardziej przyjemne i czuli bliższy związek z naturą. Ponadto pracownicy twierdzili, że łatwiej jest im się skoncentrować, są bardziej optymistycznie nastawieni, mniej zestresowani i bardziej wydajni, jeśli w ich biurze widoczne są elementy drewniane. (2)
Wykorzystanie drewna w ośrodkach zdrowia sprzyjało rekonwalescencji pacjentów. Warto dodać, że materiał ten ociepla atmosferę w pomieszczeniu. Uczniowie uczący się w klasach z drewnianym wyposażeniem są mniej zestresowani i lepiej się uczą. Uczniowie i studenci mający codziennie bliski kontakt z drewnem charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji emocjonalnej i bardziej dbają o środowisko (3).
Drewno nie tylko pozwala nam nawiązać kontakt z naturą, ale ma też zalety estetyczne, konstrukcyjne i środowiskowe. Odsłonięte drewniane powierzchnie nadają wnętrzu naturalnego ciepła i pomagają zachować odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu (2). Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ustaliła, że drewniane podłogi mają korzystny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz w odróżnieniu od innych podłóg, np. dywanów, zapobiegają gromadzeniu się kurzu, pleśni i alergenów.