Rola akustyki i design thinking w procesie powstawania przychodni

Przyjazna dla użytkownika architektura oraz zapewniająca komfort funkcjonowania akustyka to aktualne wyznaczniki placówek ochrony zdrowia podążających za nowoczesnymi trendami. Dostęp do światła dziennego, przemyślana kolorystyka, izolacja akustyczna, zapewnienie prywatności czy bezpieczeństwo higieniczne są elementami tworzącymi przestrzeń wspierającą proces powrotu do zdrowia. Profesjonalnie zrealizowane projekty przychodni i szpitali uwzględniają nie tylko  potrzeby pacjentów, ich opiekunów oraz pracowników ochrony zdrowia. Mariusz Rutczyński, członek zarządu i współwłaściciel sieci Przychodni Specjalistycznych NEURO, podsumowuje proces powstawania przychodni i roli, jaką pełni w nich akustyka oraz design thinking.

Dzień dobry. Jest Pan współwłaścicielem sieci Przychodni NEURO. Skąd pomył na otwarcie przychodni wielospecjalistycznych?

Marzyłem o stworzeniu przemyślanie zaplanowanych i estetycznych przychodni, jakich nie ma jeszcze na polskim rynku. Wyszliśmy od pomysłu placówki, w której komfort pacjenta zapewniany jest m.in. przez autorskie tło akustyczne. Tak powstała sieć przychodni specjalizujących się w diagnostyce i rehabilitacji neurologicznej. Nad ich koncepcją pracowałem z Moniką Platą, korzystając z własnych kompetencji i doświadczeń zawodowych. Monika jest neurologopedą i biegłym sądowym z doświadczeniem pracy w ośrodkach medycznych w Londynie. Obecnie to dyrektor medyczny i współwłaściciel przychodni. Wspólnie ukończyliśmy studia MBA w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Czy dźwięk w placówkach przez Was tworzonych zszedł na dalszy plan w miarę rozwoju tego pomysłu? 

Dźwięk, a w zasadzie sound design, wciąż jest dla nas bardzo ważny. Jako muzyk stworzyłem wraz z synem, absolwentem reżyserii dźwięku NFTS (ang. National Film and Television School) w Londynie, autorski system dźwiękowy dedykowany naszym przychodniom. Połączyliśmy odgłosy natury, np. śpiew ptaków, stukanie dziobami w korę drzew czy szum muszli, z liniami instrumentów klawiszowych, strunowych szarpanych oraz dętych. Te dźwięki są u nas tłem akustycznym w korytarzach. Pełnią funkcję nośnika komfortu i tworzą pozytywną oraz wyciszającą atmosferę ważną dla samopoczucia pacjentów, ich opiekunów, ale również naszych pracowników. Wspierają usługi medyczne oparte na standaryzowanych testach diagnostycznych oraz terapiach EBM (ang. evidence based medicine).

Kojącą przestrzeń może tworzyć także odpowiedni projekt wnętrza. Jaki mieliście Państwo pomysł na design przychodni? 

Naszą ideą było stworzenie przyjaznego świata. Wystrój Przychodni NEURO kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem, czystością i zdrowiem. Inspirowaliśmy się minimalistycznym, skandynawskim designem oraz pejzażem północnej Norwegii – przejrzystym niebem, źródlaną turkusową wodą, czystą bielą. Dominującą kolorystką w przychodniach jest właśnie, widoczna na ścianach oraz idealnie białym, eleganckim suficie Rockfon Blanka, połączona z turkusem – kolorem wykładziny podłogowej. W pomieszczeniach sanitarnych i socjalnych posadzki wykonane są z gresu Doblo Grafit o klasie antypoślizgowości R10, w swym grafitowym odcieniu zbliżone do kolorystyki skał norweskich fiordów. Dodatkami wyposażenia wnętrz są elementy szklane i wykonane ze szlachetnej stali, nawiązujące do otwartości, logicznego myślenia, czy niezawodności.

Jaką rolę odgrywa w przychodniach akustyka? 

Odpowiednia atmosfera akustyczna, która nie rozprasza, nie tworzy dodatkowych, niepotrzebnych w trakcie terapii bodźców jest niezbędna. Pogłos, echo czy hałas przenikający pomiędzy pomieszczeniami, tzw. biały szum, ma negatywny wpływ na rozwój funkcji słuchowych i mowy u dzieci, a jest nie do zniesienia dla osób z CAPD, zaburzeniem centralnego przetwarzania słuchowego. Wiem również z własnego doświadczenia, że to ważne. Odpowiedni efekt akustyczny uzyskaliśmy m.in. dzięki sufitom Rockfon Blanka. Wybraliśmy je, gdyż spełniają restrykcyjne dla palcówek medycznych wymogi dotyczące akustyki, designu, higieny i są łatwe w montażu. Otrzymaliśmy też kompleksowe wsparcie techniczne.

Czy uważa Pan, że akustyka może być istotnym elementem efektywnej pracy z pacjentem? 

Z konsultacji z lekarzami, a także ekspertami z dziedziny akustyki wiem, że dobra absorpcja dźwięku w gabinetach, zapewniona przez sufity akustyczne, drzwi, ściany, wykładzinę, sprawia, że pacjenci lepiej współpracują. W pracowni badań słuchu niezmiernie istotna jest cisza, bez której nie sposób przeprowadzić rzetelnego badania słuchu. Gdy pacjent wchodzi do gabinetu psychoterapeuty, chce mieć pewność, że jego słów nie słychać na zewnątrz. Wtedy się relaksuje i otwiera. Z kolei godzinna sesja terapeutyczna u logopedy nie tylko wymaga odpowiedniej akustyki pomieszczenia, ale także wiąże się z dużą koncentracją uwagi, co jest wyczerpujące szczególnie dla dzieci. Po wyjściu z gabinetu pacjenci potrzebują chwili odpoczynku umysłowego. Zapewnia im to przyjazna przestrzeń korytarza, w której słychać kojące dźwięki. 

Osiągnięcie odpowiedniej akustyki wymaga dobrego projektu, produktu i równie dobrego montażu. Czy są Państwo zadowoleni z uzyskanego efektu? 

Firma wykonawcza, odpowiedzialna za wykończenie obu naszych przychodni, poleciła nam rozwiązania akustyczne Rockfon. Doradcy Rockfon brali czynny udział w procesie doboru oraz instalacji sufitów. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań montażowych, wybieraliśmy systemy mocowań. Byli bardzo zaangażowani, wspierali nas technicznie, co dla mnie ważne, od etapu koncepcji projektowej po etap wdrożenia pracowali w oparciu o dokumentację techniczną. Dzięki nim zadbaliśmy o detale, które są dobrze widoczne na naszej stosunkowo niedużej powierzchni, i uzyskaliśmy świetny efekt finalny – zarówno designersko, jak i akustycznie. 

Dziękujemy za rozmowę.

***

O ROCKFON
Rockfon jest wiodącym dostawcą akustycznych rozwiązań sufitów i ścian ze skalnej wełny mineralnej oraz systemów do ich podwieszania. Kompletne rozwiązania oferowane przez Rockfon są szybkim i prostym sposobem kreowania pięknych oraz komfortowych wnętrz. Trwałe i łatwe w montażu, chronią ludzi przed hałasem i rozprzestrzenianiem się ognia, rozprowadzają naturalne światło, ograniczając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a także przyczyniają się do powstawania budynków zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Poprawiając komfort akustyczny i wykorzystanie naturalnego oświetlenia wpływają na optymalny mikroklimat wnętrz oraz dobre samopoczucie użytkowników. Rozwiązania Rockfon stosowane są we wszystkich rodzajach budynków, zarówno nowych, jak i modernizowanych: w obiektach biurowych, hotelowych, handlowych, sportowych, edukacyjnych, służby zdrowia, przemysłowych, jak również w apartamentach i rezydencjach. Są rekomendowane do obiektów starających się o eko-certyfikaty w systemach LEED i BREEAM.
Rockfon jest częścią międzynarodowego koncernu ROCKWOOL International Group - największego na świecie producenta materiałów ze skalnej wełny mineralnej, z siedzibą w Danii. Grupa ROCKWOOL zatrudnia ponad 10000 pracowników w 40 krajach i jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Kopenhadze.
W Polsce marka Rockfon jest obecna od 1994 roku. Od 2005 roku jej wyroby produkowane są w fabryce w Cigacicach, skąd są eksportowane na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dodatkowo rozwiązania akustyczne Rockfon produkowane są w zakładach w Holandii, Francji i Rosji.