Cisza ma znaczenie – Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu 2025

28 kwietnia 2025

30 kwietnia 2025 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu. To globalna inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem i jego negatywnego wpływu na zdrowie i jakość życia ludzi.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu 2025

Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu 2025

Z pozoru nieszkodliwy dźwięk klawiatury, rozmowy na open space czy dzwoniący telefon to elementy naszej codzienności – tak powszechne, że często nawet ich nie zauważamy. Ale kiedy te dźwięki zaczynają się nakładać, wzmacniać i powtarzać bez końca, stają się czymś więcej niż tylko tłem. Tworzą środowisko, które nie sprzyja koncentracji, utrudnia komunikację, wywołuje zmęczenie i obniża komfort psychiczny.

W pracy to może oznaczać trudności z efektywnym wykonywaniem zadań. W szkole – gorsze wyniki w nauce i problemy z przyswajaniem wiedzy. W placówkach medycznych – wolniejszy powrót do zdrowia i wzrost poziomu stresu zarówno u pacjentów, jak i personelu.

Cisza to nie luksus. To realna potrzeba.

Dlatego 30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu – dzień, który przypomina, że cisza to nie luksus, na który możemy sobie pozwolić od święta. To realna potrzeba. Podstawa zdrowego, funkcjonalnego i empatycznego środowiska, które wspiera nas – niezależnie od tego, czy pracujemy, uczymy się, czy odpoczywamy.

To też moment, by zastanowić się, jak możemy projektować przestrzenie z większą troską o ludzi. I jak technologia, design i odpowiednie materiały akustyczne mogą pomóc nam wrócić do harmonii.

Hałas – wyzwanie codziennych przestrzeni

Biura, szkoły, szpitale, urzędy – to tu spędzamy większość dnia. Gdy poziom hałasu przekracza granicę komfortu, cierpi nie tylko koncentracja, ale i zdrowie. Przewlekły hałas może powodować[1]:

  • wzrost poziomu stresu,
  • problemy ze snem,
  • nadciśnienie i choroby serca,
  • obniżoną produktywność i zdolność zapamiętywania.

Według danych WHO, hałas środowiskowy to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych w Europie – zaraz po zanieczyszczeniu powietrza.

Jak możemy temu przeciwdziałać?

Poprawa akustyki wnętrz to jeden z najskuteczniejszych sposobów. W Rockfon wierzymy, że odpowiednia akustyka wnętrz jest kluczowa dla zdrowia i komfortu użytkowników. Dlatego tworzymy rozwiązania, które pochłaniają dźwięk, aby wprowadzać ciszę tam, gdzie jej najbardziej brakuje – w miejscach pracy, nauki i leczenia.

Płyty sufitowe i okładziny ścienne Rockfon charakteryzują się wysoką dźwiękochłonnością (klasa A), co pozwala na skuteczne redukowanie hałasu w pomieszczeniach. Nasze rozwiązania z wełny skalnej to jednak coś więcej niż chłonność akustyczna – to design, który łączy estetykę z funkcjonalnością. Minimalistyczne formy, szeroka paleta kolorów i faktur sprawiają, że nasze rozwiązania są wybierane przez architektów i użytkowników ceniących komfort – wizualny i akustyczny.

Razem dla lepszej akustyki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Hałasu zachęcamy do refleksji nad wpływem hałasu na nasze życie i zdrowie, do rozmowy o tym, co słyszymy – i czego nie chcemy już słyszeć. Bo cisza nie oznacza braku dźwięku. Cisza to przestrzeń, w której możemy się skupić, odpocząć, kształcić i realizować nasze pasje.

Wspólnie możemy tworzyć przestrzenie, które sprzyjają koncentracji, relaksowi i dobremu samopoczuciu. Wybierając rozwiązania Rockfon, inwestujesz w ciszę, która ma znaczenie.

[1] European Environment Agency