Nauka może być przyjemna – szkoła w Wysokiej

9 marca 2017

W Wysokiej pod Wrocławiem otwarto jeden z najnowocześniejszych w kraju obiektów dydaktyczno-wychowawczych. W kompleksie mieści się szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek i świetlica, dostępna także dla okolicznych mieszkańców.

Nowoczesny budynek został zaprojektowany ze szczególną dbałością o komfort dzieci. Architekci mistrzowsko połączyli walory estetyczne z funkcjonalnością, stosując m.in. sufity dźwiękochłonne.

Kilkadziesiąt klas przystosowanych dla 450 uczniów i 50 pracowników, sala gimnastyczna wyposażona w wysuwane trybuny dla 168 widzów i stołówka z zapleczem kuchennym. To jednak nie wszystko. W imponującym obiekcie w gminie Kobierzyce znalazło się też miejsce dla przedszkola i żłobka dla 200 dzieci oraz 25 opiekunów, auli na 130 miejsc, a także świetlicy. Budynek ma dwie kondygnacje o łącznej powierzchni 10 tys.m2

- Ideą projektu było stworzenie zespołu zabudowy dostosowanej do potrzeb i skali użytkowników – mówi Monika Robaszko-Kowalska, architekt obiektu z Biura Achitektonicznego Metropolis. - Najważniejsze dla nas były dzieci. Nie chcieliśmy zatem stworzyć jednego, dużego kubaturowego budynku. Postanowiliśmy podzielić go na części, dzięki czemu przedszkolakom i uczniom młodszych klas łatwiej jest się zorientować, gdzie znajduje się przedszkole, klasa, stołówka czy sala gimnastyczna.

Największym wyzwaniem dla architektów było zawarcie wszystkich funkcji obiektu na ograniczonej działce. – Na dziedzińcu musieliśmy zaplanować boiska, bieżnie i place zabaw. Dodatkowo wszystkie te strefy są wydzielone w zależności od przystosowania do wieku dzieci. Zastosowaliśmy zamkniętą formę kwartałową, by oddzielić plac od hałasu zewnętrznego i ochronić mieszkańców okolicy przed hałasem dobiegającym ze szkoły. Ponadto układ ten daje bawiącym się dzieciom poczucie bezpieczeństwa – dodaje architekt.

Na szczególną uwagę zasługuje różnorodność kolorów zastosowanych w obiekcie. Na zewnątrz postawiono na łagodne odcienie, dzięki czemu budynek z powodzeniem wpisał się w klimat Wysokiej. We wnętrzu natomiast użyto żywych kolorów, innych dla każdej ze stref. Na parterze, w części żłobkowo-przedszkolnej zastosowano kolory żółty i niebieski, w części szkolnej na parterze, pomarańczowy, a na piętrze zielony. Kolor nie tylko ułatwia nawigację, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię uczniów.

Przy każdym naszym projekcie staramy się postawić na wysokiej jakości materiały. Na rynku dostępnych jest niewiele paneli dźwiękochłonnych, które mogą się równać z produktami marki Rockfon.

Monika Robaszko-Kowalska

Architekt, Biura Achitektonicznego Metropolis

Oprócz walorów estetycznych niezwykle ważna dla komfortu przebywania uczniów i nauczycieli w szkole jest właściwa akustyka. - Przy każdym naszym projekcie staramy się postawić na wysokiej jakości materiały. Na rynku dostępnych jest niewiele paneli dźwiękochłonnych, które mogą się równać z produktami marki Rockfon. Dlatego i przy tej realizacji ich użyliśmy – mówi Monika Robaszko-Kowalska.

W sali sportowej i w auli zastosowano odporne na uderzenia płyty Rockfon® Samson™ o tkanej, białej powierzchni. Sufit ten jest przeznaczony do obiektów o dużej kubaturze, przeznaczonych do prowadzenia zajęć sportowych. Skracając czas pogłosu przyczynia się do uzyskania optymalnych warunków akustycznych w tych wnętrzach.

W salach dydaktycznych postawiono na płyty Rockfon® Sonar®, odporne na pojedyncze uderzenia, o wysokim pochłanianiu dźwięku i odbiciu światła.

Ciągi komunikacyjne wyróżniono intensywnymi kolorami. Do ścian dopasowano także sufity Rockfon Color-all®. – Przy pracy nad tym projektem moją uwagę przykuły produkty wyspowe Rockfon® Eclipse™. Ich oryginalne kształty i żywe kolory doskonale wpisały się w nasze założenia. Przestrzeń nie jest nudna, oddaje charakter szkoły, pobudza dziecięcą kreatywność i rozwija ich wyobraźnię – podsumowuje architekt.

Powiązane artykuły