Otwarta przestrzeń biurowa z perspektywy psychologicznej

13 kwietnia 2018

Aby projektować przestrzenie sprzyjające efektywnej pracy oraz gwarantujące prywatność, projektanci muszą analizować wpływ miejsca pracy na jego użytkowników

1/3

Rozproszenie, a nawet frustracja

Wiele badań podkreśla potencjalny, negatywny wpływ miejsc pracy o otwartym planie na zdrowie pracowników oraz wynikający z tego wzrost rotacji. Søren Peter Lund, starszy badacz z Duńskiego Narodowego Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy, wyjaśnia: „Brak prywatności w miejscach pracy o otwartym planie może wzbudzać u pracowników poczucie bycia pod stałą obserwacją, a dźwięki otoczenia mogą być odbierane jako groźba, a nie zwykła niedogodność”.

Akustyka jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania pomieszczeń na potrzeby realizacji zadań opartych zarówno na komunikacji, jak i pracy umysłowej.

Brak prywatności w miejscach pracy o otwartym planie może wzbudzać u pracowników poczucie bycia pod stałą obserwacją.

Søren Peter Lund

Starszy badacz z Duńskiego Narodowego Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy

Wpływ dźwięku na zachowanie

Zdaniem behawiorystki Mille Sylvest hałas jest nie tylko bodźcem utrudniającym koncentrację, ale też wpływającym na spadek wydajności i chęci współpracy – może utrudniać realizację celów, w związku z którymi podejmowane są działania będące jego źródłem. „Nasze samopoczucie jest ściśle związane z poziomem zadowolenia z własnego statusu w organizacji. Jakość miejsca pracy odzwierciedla ten status. Hałaśliwe środowisko jest powiązane z niskim statusem, co ma negatywny wpływ na samopoczucie i zachowanie pracownika” – twierdzi Sylvest.

Godzenie współpracy i prywatności

Projektowanie przestrzeni biurowych obejmuje projektowanie interakcji międzyludzkich oraz obszarów sprzyjających współpracy i koncentracji. Lennart Nilsson, jeden z czołowych szwedzkich specjalistów ds. akustyki, przyznaje: „Zagwarantowanie wysokiej dźwiękochłonności jest szczególnie ważne w otwartych przestrzeniach biurowych przeznaczonych do współpracy w zespołach składających się z pracowników różnych działów”.

Izolacja akustyczna

Ograniczenie czynników rozpraszających uwagę i szkodliwych skutków hałasu przy jednoczesnym stworzeniu elastycznej, prywatnej i motywującej do pracy przestrzeni może stanowić wyzwanie. Nasze produkty serii dB łączą w sobie zalety doskonałej izolacji akustycznej i dźwiękochłonności.

Dowiedz się więcej