W jaki sposób odpowiedni sufit może uzupełnić wystrój wnętrza?

27 listopada 2020

Wnętrze pomieszczenia stanowi o pierwszym wrażeniu z budynku, więc musi stwarzać przykuwające uwagę doznania. Jednakże podczas urządzania budynku, kluczowymi czynnikami są również komfort i dobre samopoczucie, dlatego projektowanie wnętrz wymaga delikatnej równowagi pomiędzy sztuką a nauką.

Sufit akustyczny inspirowany origami w hotelu Llaut Palace

Inspiracja starożytnym Egiptem

Praktyka projektowania wnętrz i związana z nią profesja mają ponad 100 lat, a korzenie projektowania wnętrz sięgają starożytnego Egiptu.
Ozdabiali oni swoje domy z gliny skórami zwierzęcymi, prostymi tkaninami, muralami o tematyce biograficznej i duchowej, rzeźbami i malowanymi urnami. W całym starożytnym Egipcie „domki dusz” z wentylacją, portykami, kolumnami, loggiami, oknami i drzwiami są znakami rozpoznawczymi wystroju wnętrz na przestrzeni kilku dynastii egipskich władców.

Cywilizacja rzymska i grecka rozwinęły egipską sztukę urządzania wnętrz, a ozdoby stanowiły element prezentowania statusu i celebrowania dumy ze swojego państwa — np. wynalezienie kopulastego dachu, którym ozdabiano budynki publiczne. Grecy wzbogacili wzornictwo i wprowadzili do wystroju wnętrz drewniane meble ze skomplikowanymi dekoracjami z kości słoniowej i srebra, podczas gdy Rzymianie starali się łączyć w swoich domach piękno i komfort. Te dwa trendy miały odzwierciedlać bogactwo, status społeczny i polityczny.

Od drewnianych boazerii po koncentrację na dobrym samopoczuciu i funkcjonalności

Globalne konflikty zbrojne trawiące średniowieczną Europę spowodowały powstanie ruchu mającego na celu skupienie się na praktyczności.
Trendem w wiekach ciemnych była ponura boazeria, minimalistyczne i wyłącznie praktyczne wyposażenie oraz posadzki z kamiennych płyt. Wystrój wnętrza był niezwykle stonowany, ponieważ nie występowała w nim większość kolorów, a głównym materiałem był kamień.
Wraz z nadejściem francuskiego renesansu pojawiły się nowe trendy, a inspiracji dostarczyła kreatywność. Współcześni architekci zaczęli tworzyć domy i przestrzenie znacznie bardziej udekorowane, z marmurowymi podłogami, inkrustowaną stolarką i meblami z najlepszych materiałów.

Później pojawił się włoski barok, a w XVIII wieku w wystroju wnętrz przeważał styl rokokowy będący pod silnym wpływem azjatyckich wyrobów kamionkowych, kwiatowych wzorów i egzotycznych detali.

W XX wieku kluczowa stała się funkcjonalność, a szybki rozwój urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak kuchenki, pralki i telewizory, spowodował pojawienie się nowego wyzwania, ponieważ przestrzeń nie mogła być już tylko estetyczna.
Od 1930 roku do chwili obecnej rozwinęło się łagodniejsze, podmiejskie podejście do modernizmu, w którym kolory, naturalne i rustykalne elementy są mile widziane i dobrze zintegrowane z wnętrzem.  Trend koncentrowania się na kluczowym oświetleniu powinien zostać w prosty sposób dopasowany do funkcjonalności domu.

Projektowanie wnętrz polegało ściśle na dopasowaniu architektury budynków do potrzeb mieszkańców. Wraz z pojawieniem się w społeczeństwie klasy średniej zjawiło się zapotrzebowanie na wystrój wnętrz. Zwłaszcza w związku z większym ruchem ludzi w czasie rewolucji przemysłowej zyskało na popularności projektowanie budynków i architektury z myślą o lepszym wykorzystaniu przestrzeni. Dążenie do jak najlepszego wykorzystania przestrzeni wraz z koncentracją na dobrym samopoczuciu i funkcjonalnym wzornictwie nadal wpływa na rozwój i trendy, które obserwujemy dzisiaj. 

Pojawienie się technologii otworzyło wiele nowych możliwości dla sektora aranżacji wnętrz. Usługi internetowe, platformy takie jak Pinterest i Instagram oraz aplikacje z funkcją rzeczywistości rozszerzonej mają znaczny wpływ na branżę, jak również na klienta. Zwiększają one transparentność i sprawiają, że wysokiej klasy wystrój wnętrz jest dostępny dla każdego i we wszystkich sektorach.[1]

1/1

Uzgodnijmy, co oznacza pojęcie „wystrój wnętrz wysokiej klasy”

Luksusowy wystrój wnętrza zależy od osobistych preferencji i tego, jakie funkcje powinna spełniać przestrzeń wewnętrzna. Jednakże wszystkie wystroje wnętrz wysokiej klasy skupiają się na elementach stylizacyjnych, aby zapewnić komfort, jakość, detale i wyrafinowanie wraz z odrobiną ekscytacji. W dzisiejszych czasach luksus nie jest kwestią posiadania, ale raczej stanem umysłu — filozofią życia w najlepszy możliwy sposób. Ważne jest poczucie stylu!

Aranżacja wnętrz jest definiowana jako sztuka i nauka zajmująca się wzbogacaniem przestrzeni w celu stworzenia dopracowanego i bardziej estetycznego otoczenia.

Termin luksus należy do popularnych słów, takich jak szczęście, piękno, styl, komfort. Dlatego też, aby stworzyć poczucie lepszego życia, wystrój wnętrza wysokiej klasy musi być dobrze wykonany, z naciskiem na jakość.

W jaki sposób sufit może poprawić jakość wystroju wnętrza?

Na dźwięk słowa „sufit” najczęściej przychodzi nam na myśl biała, nudna i płaska powierzchnia. W większości przypadków sufit nie jest uważany za część wystroju wnętrza, ponieważ wiele osób nie bierze pod uwagę unikalnego projektu tego elementu podczas aranżacji.

Sufity są zazwyczaj ostatnią rzeczą, która jest uwzględniana w projekcie, dlatego też najczęściej kończą jako biała powierzchnia nie kolidująca z resztą wystroju. Ale co, jeśli Ci powiemy, że sufit akustyczny może zapewnić unikalny charakter wnętrza, którego nie można uzyskać za pomocą żadnej sztuki ani mebli?

Sufit jest „górną powierzchnią wewnętrzną” i powinien być uważany za kolejną ścianę do dekoracji. Obejmuje on górną granicę pomieszczenia i może wpływać na zmianę jego wymiarów.

Dobry projekt sufitu powinien przyciągać wzrok i uzupełniać resztę wystroju wnętrza. Nowoczesne sufity dostępne w dzisiejszych czasach mogą spełniać o wiele więcej funkcji, a nie wyłącznie stanowić zwykłą białą powierzchnię. Sufit nie stanowi ograniczenia, ponieważ dostępne są rozwiązania sufitowe umożliwiające tworzenie projektów, jakie tylko można sobie wyobrazić. Architekci mogą bawić się zarówno formą, jak i funkcją, aby dobrać odpowiednią konstrukcję, która stanie się uzupełnieniem budynku.

Obecnie nacisk kładzie się na dobre samopoczucie, komfort i zrównoważony rozwój. Odpowiednie rozwiązanie sufitowe może być energooszczędne i efektywne pod względem wykorzystania światła dziennego — będzie wciągać naturalne światło w głąb przestrzeni i przekształcać postrzeganie pomieszczenia. Światło dzienne może maksymalizować komfort i użyteczność przestrzeni wewnętrznej. 

Mimo że projektanci myślą o świetle, formie i powierzchni, często nie biorą pod uwagę dźwięku. Niemniej jednak, produkty akustyczne są postrzegane jako ważny element aranżacji wnętrz. Redukcja hałasu stanowi niezwykle ważną kwestię w biurach, restauracjach, szkołach i służbie zdrowia.

Dobór odpowiedniego akustycznego rozwiązania sufitowego zapewnia lepszy klimat wnętrza, ograniczenie hałasu, lepszą zrozumiałość mowy i znakomitą dźwiękochłonność, dzięki czemu nie pojawią się żadne głośne zakłócenia. Będzie on również uzupełnieniem wizji aranżacji wnętrza.

Podczas aranżacji przestrzeni architekt i projektant zastanawiają się nad każdym drobnym szczegółem, począwszy od kolorów na ścianach, a skończywszy na tym, jak ludzie będą się czuć i doświadczać pomieszczenia po wejściu do niego. Dlaczego więc nie dobrać sufitu, który uzupełni wystrój pomieszczenia i zapewni najlepsze wrażenia z przebywania w nim?[2]  

Używając płaszczyzny sufitu jako funkcjonalnego elementu projektu, można naprawdę wpłynąć na kształt i atmosferę przestrzeni.

Deb Barnes

DYREKTOR DS. ARANŻACJI WNĘTRZ Z HGA ARCHITECTS AND ENGINEERS

Dziesięć wskazówek, jak osiągnąć wystrój wnętrza wysokiej klasy

  1. Zdefiniuj styl aranżacji wnętrz, który będzie odpowiadać Twojemu budynkowi
  2. Odkryj, co Cię inspiruje i jak może to pozytywnie wpłynąć na Twoją markę
  3. Strategicznie zaplanuj swoją przestrzeń pod kątem tego, jak klienci będą postrzegać Twój budynek
  4. Uwzględnij w projekcie efektowne dodatki
  5. Tworzenie warstw i nigdy niekończących się projektów
  6. Rozważaj kolory i efekty jako elementy uzupełniające otoczenie
  7. Oświetlenie definiuje nastrój i stanowi tło
  8. Nie bój się dużych rozmiarów — znajdź elementy, które będą deklaracją stylu
  9. Okna mogą tworzyć wyjątkowe akcenty i powodować zachwyt
  10. Stwórz poczucie domu

Pozwól, aby rozwiązania sufitowe Rockfon stanowiły element budzący zachwyt w aranżacji Twojego wnętrza

Spędzamy coraz więcej czasu wewnątrz budynków, a klimat panujący w pomieszczeniach ma wpływ na nasze życie. Przykre jest to, że większość pomieszczeń charakteryzuje się tak zwanym długim czasem pogłosu i słabym ograniczaniem hałasu. Oznacza to, że dźwięk utrzymuje się w pomieszczeniu na długo po jego wygenerowaniu. Dlatego podczas urządzania wnętrza należy wziąć pod uwagę jakość sufitu, ponieważ może on zapewnić zdrowsze środowisko wydajnie pochłaniając dźwięk i stworzyć poczucie prywatności dla przebywających w nim osób, czy to w biurach, pomieszczeniach do nauki, czy w restauracjach.

Udane połączenie stylu, komfortu i najwyższej klasy rozwiązań może stworzyć eleganckie przestrzenie. Dzięki firmie Rockfon można wybierać spośród wielu doskonałych rozwiązań w zakresie sufitów akustycznych, które mogą wzbogacić projekt.

Oferujemy rozwiązania sufitowe i ścienne z wełny skalnej oraz systemy do podwieszania, w tym szeroką gamę płyt sufitowych, przegród, paneli ściennych i wysp, dzięki czemu możesz wybrać kształt odpowiedni do swojego projektu.

Sufity akustyczne Rockfon tworzą zrównoważone, piękne przestrzenie, które chronią ludzi przed hałasem i rozprzestrzenianiem się ognia, jednocześnie przyczyniając się do dobrego samopoczucia i komfortu. 

Sounds Beautiful