Wywiad z Karoliną Kowalik, architektką i współzałożycielką pracowni AKA Studio

28 grudnia 2022

Akustyczne rozwiązania Rockfon dbają o wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wspierają zrównoważone budownictwo i pomagają inwestorom zdobyć większą liczbę punktów w ramach certyfikacji budynków LEED, BREEAM, DGNB lub WELL. Posiadają także certyfikat Cradle to Cradle Certified® potwierdzający, że są bezpieczne i zrównoważone oraz wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zrównoważone biuro zaczyna się od zrównoważonego myślenia!

Dzień dobry. Temat zrównoważonej architektury jest coraz częściej poruszany w środowisku architektów oraz inwestorów.

Karolina Kowalik: Trendy nastawione na ekologię nigdy nie były tak silne, jak w obecnych czasach. Coraz częściej sięgamy po ekologiczne materiały, których jest więcej na rynku niż w latach poprzednich. Zrównoważony projekt pozwala skupić się na inwestycjach w wydajność biura oraz dobre samopoczucie pracowników. Oni również częściej niż do tej pory, zwracają uwagę na to, czy firma, dla której pracują jest proekologiczna.

Na jakie elementy warto zwracać uwagę projektując ekologiczne biuro?

KK: Tych elementów jest wiele. Energooszczędność, kontrola zużycia mediów, dobór zrównoważonych materiałów wykończeniowych, naturalne światło, rośliny – wszystko to, co pomoże zapewnić czyste powietrze, komfort pracy i poczucie spokoju. Wybierajmy produkty, które będą minimalizować zanieczyszczanie środowiska. One mają bezpośrednie przełożenie na rosnące potrzeby i wymagania inwestorów, którzy nie są już zainteresowani tradycyjnymi przestrzeniami pracy, ale chcą miejsc poprawiających jej komfort, a przez to efektywność.

Czy wnętrza biur mogą być niskoemisyjne?

KK: Ogólny wpływ emisji dwutlenku węgla w dużej mierze zależy od cech zewnętrznych budynku, ale istnieją też niskoemisyjne wnętrza. Wnętrza, które są wykończone niskoemisyjnymi produktami, do których należą np. sufity akustyczne Rockfon, czy też wyposażone w meble z lokalnych fabryk. Pamiętajmy, że produkty wyposażenia wnętrz mają wpływ na środowisko naturalne przez cały okres ich użytkowania. Dlatego warto wybierać wyposażenie produkowane przez firmy zwracające uwagę na niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery, energooszczędne, wykorzystujące naturalne materiały, jak wełna skalna i pochodzące ze zrównoważonych źródeł.

W jaki sposób wybierać zrównoważone materiały?

KK: Nasza firma często kieruję się zasadą 3R – reduce, reuse, recycle (ogranicz, wykorzystaj ponownie, przetwórz). Chodzi w niej o wybór rozwiązań zmniejszających ilość generowanych odpadów, ograniczanie zapełniania przestrzeni niepotrzebnymi produktami i ponowne wykorzystywanie materiałów wykończeniowych, czy też wybieranie produktów stworzonych z materiałów pochodzących z recyklingu. 

Pomocne mogą być też certyfikaty środowiskowe.

KK: Tak, jako przykład podam certyfikat Cradle to Cradle, który posiadają sufity akustyczne Rockfon wykorzystane w naszym projekcie dla Hilti. Ten certyfikat otrzymują wyłącznie produkty bezpieczne, zrównoważone oraz wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zwracajmy uwagę na certyfikację, sprawdzajmy jak dany materiał jest pozyskiwany, jak firma podchodzi do zasad zrównoważonego rozwoju. Zrównoważone biuro zaczyna się od zrównoważonego myślenia!

Dziękujemy za rozmowę.