Wnętrza, które skłaniają do powrotu

9 czerwca 2023

Zapraszamy na wywiad z arch. Agnieszką Cybuch z DFC Polska, projektantką przestrzeni użyteczności publicznej, w tym również wnętrz sieci warszawskich przychodni specjalistycznych NEURO. Rozmowa dotyczy między innymi sposobu oddziaływania na pacjentów poprzez dobrą akustykę wnętrz i wykorzystanie sufitów akustycznych Rockfon.

Zapraszamy na wywiad z arch. Agnieszką Cybuch z DFC Polska, projektantką przestrzeni użyteczności publicznej, w tym również wnętrz sieci warszawskich przychodni specjalistycznych NEURO. Rozmowa dotyczy między innymi sposobu oddziaływania na pacjentów poprzez dobrą akustykę wnętrz i wykorzystanie sufitów akustycznych Rockfon.

Wnętrza, które skłaniają do powrotu

Dzień dobry. Jeden z Pani ostatnich projektów obejmował przychodnie. Jakie czynniki są kluczowe w projektowaniu wnętrz placówek medycznych?

W pierwszej kolejności ważne jest, aby stosowane produkty budowlane i wnętrzarskie posiadały odpowiednie atesty higieniczne oraz były łatwe do utrzymania w czystości. Poza tym inwestorzy przykładają coraz większą wagę do akustyki, wzrosła też ich świadomość w zakresie dobrego projektowania. Wydaje mi się także, że zwraca się uwagę na komfortowe zaprojektowanie stref ogólnych i wspólnych, a nie tylko samego gabinetu lekarskiego czy terapeutycznego. Bardzo istotne jest, aby poczekalnia była przyjemna i komfortowa, zaprojektowana w sposób przyjazny dla człowieka. Obserwuję również rosnące zapotrzebowanie na wnętrza, które skłaniają pacjentów do powrotu, tworzą u nich pozytywne wrażenia. 

Celem Pani pracy jest powrót pacjenta do przychodni. W recepcji czy w poczekalni pacjent spędza podobną ilość czasu, co w samym gabinecie. Jak tę wspólną przestrzeń wyróżnić i zaadaptować do potrzeb zarówno inwestora, pracowników przychodni, jak i odbiorcy końcowego, czyli właśnie pacjenta?

Wejście i recepcja zawsze były ważne, ale to, co znajduje się dalej, w głębi przychodni, nabrało znaczenia nie tak dawno. Cała przestrzeń ma mieć swój kształt, kolor, ma być przyjazna i sympatyczna. Nie tylko najwięksi gracze mają swój branding, kolorystykę i  logotypy, mniejsze firmy również. Im też zależy na wzornictwie, rozpoznawalności, wspólnych elementach tworzących jeden koncept, jedną markę. Na przykład idea przychodni NEURO, które projektowałam, opiera się na pozytywnym stymulowaniu pacjentów za pomocą muzyki i dźwięków. To niezwykle interesujące rozwiązanie, które nie jest często stosowane. Kluczowy jest dobór dźwięków, które uspokajają.

To bardzo ciekawa kwestia – połączenia muzyki i akustyki z architekturą. Jakie jeszcze funkcje pomagają zwiększyć komfort i zadbać o pozytywne doświadczenia pacjentów z wizyty w przychodni?

Kiedy inwestor wybiera powierzchnię do przychodni lub kliniki, musi uwzględnić przestrzeń wspólną. Pacjent powinien mieć miejsce, w którym może napić się kawy, zostawić płaszcz i swobodnie przemieszczać się, a wszystko to w przyjemnej atmosferze. Warto pomyśleć o miejscach dla dzieci oraz osób starszych, tak aby każdemu zapewnić komfort. Ważnym aspektem jest instalacja systemów informacyjnych, wizualna komunikacja dot. prowadzonych usług wyświetlana na ekranach w przychodni. Dzięki nim pacjenci na bieżąco mogą się zaznajomić z aktualną ofertą placówki. Dzięki dedykowanemu programowi do zarządzania wizytami pacjenci przychodzą na umówioną godzinę, mniej osób czeka w poczekalniach, a to zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni wspólnych. Dbanie o komfort pacjenta to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, co przekłada się na pozytywne doświadczenie związane z wizytą u lekarza czy terapeuty. 

Neuro architect Poland interview

Proszę opowiedzieć, jak odpowiednia akustyka poprawia komfort korzystania z przychodni?

Akustyka jest szczególnie istotna w miejscach, które wymagają ciszy i intymności. Specyfika pracy przychodni oraz potrzeba zachowania poufności tego, co się dzieje w gabinecie, powodują, że akustyka odgrywa tu bardzo ważną rolę. Aby zapewnić odpowiedni poziom izolacji akustycznej pomiędzy gabinetami, gabinetami a przestrzenią komunikacyjną oraz pomiędzy pozostałymi strefami, konieczny jest odpowiedni projekt oraz materiały. Gdy decyduje kryterium ceny i terminu, często nie uwzględnia się przenikania dźwięków na styku fasad, przez sufit, kanały wentylacyjne, podłogę czy drzwi. Na szczęście inwestorzy w Polsce wykazują coraz wyższą świadomość w tym zakresie, a przepisy wspomagają stosowanie optymalnych rozwiązań akustycznych. 

W jaki sposób zatem projektanci mogą zapewnić komfort akustyczny w placówce medycznej?

Wnętrza przychodni są zazwyczaj sterylne i surowe, czasem plastikowe, z PCV na ścianach i podłodze, z plastikowymi krzesłami. Te powierzchnie są twarde, zimne i nieprzyjazne. Odbijają wszystkie dźwięki: kroków, płaczu dzieci, rozmów. Ten hałas trzeba odpowiednio wytłumić, żeby nie niósł się po gabinetach i nie zakłócał spokoju pracy. Chociaż parametry higieniczne są nadrzędne, nie należy zapominać o komforcie. Sufity akustyczne, meble tapicerowane oraz absorbery dźwięku na ścianach, co zapewniają np. panele ścienne Rockfon Canva, mogą pomóc zniwelować wrażenie przebywania w pudełkowym, echo-podobnym pomieszczeniu. To jest ten komfort wnętrza, o którym powinniśmy myśleć, projektując przychodnie.

Czy oddziałując pozytywnie na zmysły pacjentów, poprzez dźwięk i akustykę, możemy oddziaływać także wizualnie, poprzez uruchomienie zmysłu wzroku i zastosowanie konkretnych kolorów? Czy kieruje się Pani w swojej pracy dla placówek medycznych jakimiś konkretnymi trendami wystroju wnętrz?

Stylizacja wnętrz medycznych jest kluczowa dla stworzenia wrażenia sterylności i czystości. Kolorystyka, materiały i wzory odgrywają tu ważną rolę. Bieli towarzyszą zazwyczaj zielenie, odcienie szmaragdowe oraz niebieskie. Widzę tendencję do stosowania bardziej stonowanych tonacji kolorystycznych, zamiast jaskrawych kolorów, które już wychodzą z mody. Wnętrza stają się dzięki temu bardziej spokojne i wyciszone, co ma wpływ na nasze samopoczucie i sposób, w jaki odbieramy otoczenie. Uważam, że natura – np. drewno i rośliny – lepiej sprawdza się w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Placówki medyczne powinny zachować prostą, minimalistyczną stylistykę, jak w przypadku stylu skandynawskiego.

Jakie kolory można zatem zastosować w doborze sufitów? Czy sprawdza się czysta, klasyczna biel, np. płyt Rockfon Blanka?

Robiłam przymiarki do zastosowania kolorów na suficie, wprowadzenia wełny czy drewna, ale w biurach. Do tej pory, oprócz szarości i antracytu, nie udało mi się tego jeszcze zastosować. Najczęściej jest tak, że we wnętrzu jest już sporo kolorów: na wykładzinie, meblach, tapicerce i sufit musi być uzupełnieniem, tłem, ma uspokoić całość. We wnętrzach komunikacyjnych, jak dworce, pasaże, przejścia, poczekalnie, sufit, odgrywa bardzo dużą rolę, tworzy przestrzeń razem z posadzką. Tu może się coś zadziać, miksy kolorów się sprawdzają. Natomiast w przychodniach, moim zdaniem, najlepiej sprawdzi się sterylny, biały sufit, jak np. Rockfon Blanka – elegancki, ze śnieżnobiałych płyt akustycznych. 

Podsumowując, co wydaje się Pani najważniejsze w tworzeniu indywidualnych projektów dla placówek medycznych?

Obecnie mamy dostęp nie tylko do szerokiej gamy gotowych elementów wyposażenia wnętrz, ale także koncepcji wnętrzarskich z całego świata. Niestety, nie zawsze nasze lokalne budżety pozwalają na ich zastosowanie. Niemniej jednak, korzystając z najciekawszych inspiracji, możemy stworzyć indywidualny projekt i wykorzystać mniej kosztowne elementy wyposażenia, aby osiągnąć pożądany efekt. Czasami jako architekt wybieram konkretne produkty do aktualnego projektu, ale zazwyczaj to inwestorzy decydują, co zostanie użyte, przy zachowaniu zaplanowanych przeze mnie parametrów. Przykładowo, inwestor sieci warszawskich przychodni specjalistycznych NEURO zdecydował, że standardem u nich będą rozwiązania akustyczne Rockfon Blanka i tego dopilnował w czasie realizacji. 
Dziękujemy za rozmowę.