Naturkraft w wolnym tłumaczeniu oznacza moc natury. Ten park przyrodniczy zaprasza zwiedzających do poznania sił przyrody. Jedną z głównych atrakcji są trzy sfery, w których na emocjonujących filmach przedstawiono różnorodne zjawiska naturalne, kładąc ogromny nacisk na jakość, w tym najlepszą w swojej klasie akustykę. Są one tak popularne, że stanowią największą atrakcję Naturkraft.

Park NaturKraft otworzył swoje podwoje dla publiczności 4 czerwca 2020 r. Architekci z biura projektowego Thøgersen & Stouby chcieli zapewnić dostępność dla odwiedzających przez cały rok, dlatego stworzyli atrakcje, w których można poznawać moc natury zarówno na otwartej przestrzeni, jak i pod dachem. Jens Erik Thøgersen, współwłaściciel Thøgersen & Stouby, mówi: „Natura znajduje się w centrum uwagi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dzięki czemu goście mogą zwiedzać to miejsce przez cały rok. Skonstruowaliśmy kolisty wał o wysokości od trzech do dwunastu metrów. Można z niego podziwiać krajobraz i fiord Ringkøbing. Główny budynek jest zlokalizowany wewnątrz wału.Znajdują się w nim trzy sfery doświadczeń, które goście mogą odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o naturze”.

Kolory i akustyka odgrywają kluczowa rolę

Gdy wchodzisz do jednej z trzech sfer, witają cię zarówno dźwięki, jak i obrazy. Na suficie wyświetlane są krótkie filmy przedstawiające różne zjawiska naturalne. Aby zapewnić odwiedzającym najlepsze wrażenia, na czym zależało zarówno architektom, jak i właścicielom parku, trzy kopuły wykorzystują wysokiej jakości materiały budowlane. „Okrągły kształt sprawia, że dźwięk odbija się echem ze wszystkich stron. Dlatego musieliśmy zapewnić kontrolę nad dopływem dźwięków z zewnątrz oraz świetne pochłanianie dźwięku wewnątrz sfery. Chcieliśmy także wyświetlać filmy na suficie kopuły, a to oznaczało, że trzeba było użyć właściwych kolorów we wnętrzu sfery do stworzenia odpowiedniej atmosfery. Aby to osiągnąć, zdecydowaliśmy się na zastosowanie akustycznych płyt sufitowych markiRockfon, ponieważ spełniały one wszystkie nasze wymagania. Po przetestowaniu kilku płyt z serii Rockfon Color-all® wybraliśmy dwa odcienie szarości, beton i antracyt, które stworzyły ładny ciemny kontrast, a jednocześnie zagwarantowały doskonałą widoczność projekcji filmów.” – mówi Jens Erik Thøgersen.

Optymalne pochłanianie dźwięku na okrągło

Oprócz spełnienia wymagań dotyczących akustyki i projekcji, ważne było również, aby płyty sufitowe mogły zostać dostosowane do sferycznego kształtu budowli. Bo Jørgensen, konsultant projektu z Rockfon, mówi: „To była niezwykła sytuacja, ponieważ nie jest to rutynowy projekt sufitu podwieszanego. Kopuła musiała zostać pokryta płytami do samej góry, po wewnętrznej stronie sfery. Nie można było zostawić pustych miejsc. Sufit akustyczny Rockfon Color-all zapewnia optymalne pochłanianie dźwięku i jest dostępny w dowolnym kolorze. Na potrzeby tego projektu zostały wykonane płyty sufitowe o specjalnych wymiarach, zmniejszających się wraz ze zbliżaniem do szczytu sfery. Uzyskaliśmy pomieszczenie, w którym ściany i sufit wyglądają świetnie, a jednocześnie akustyka jest pod kontrolą, co zapewnia odwiedzającym fantastyczne wrażenia podczas oglądania filmów”.

Naturkraft

Naturparken 10
6950 Ringkøbing
Dania

Zastosowane produkty: Rockfon Color-all®, A
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty: Rockfon Color-all®, A
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty: Rockfon Color-all®, A
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty: Rockfon Color-all®, A
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty: Rockfon Color-all®, A
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty:
Zastosowane produkty:

Naturkraft

Kraj:Ringkøbing, Dania
Architekt:Thøgersen & Stouby and landscape architect SLA
Contractor:Bo Jørgensen
Montaż:Realdania project
Fotograf:Svend Christensen
Produkty:Rockfon Color-all®
Krawędzie:A

Powiązane studia przypadków