Inwestorowi zależało, aby przestrzeń wewnętrzna budynku oddziaływała pozytywnie na samopoczucie klientów i pracowników, i sprawiała, że czują się w niej komfortowo. Dlatego zastosowane zostały m.in. liczne elementy biofilne. Inwestor położył także duży nacisk na jakość oświetlenia i powietrza wewnątrz budynku oraz efektywność akustyczną. Co równie istotne, zastosowane tu sufity akustyczne Rockfon, współgrają estetycznie z architekturą wnętrza całego budynku.

Poziom -1 Rotundy to strefa obsługi klientów bankowości osobistej i biznesowej. Obejmuje ona recepcję, biura i różnej wielkości sale spotkań, w tym te kameralne, gwarantujące poufność rozmów. Właśnie dla tej przestrzeni inwestor wraz z pracownią projektową Jarniewicz Architekci wybrali elegancki sufit Rockfon Blanka o najwyższym poziomie pochłaniania dźwięku (klasa A), który zapewnia wysoki komfort akustyczny na całym piętrze. Ich idealnie biała, gładka, ultramatowa powierzchnia rozprasza 99% światła oraz odbija 87%, co poprawia ogólny komfort świetlny i wzmacnia efekt zdrowszego i bardziej produktywnego wnętrza.

Montaż sufitu był skomplikowany z uwagi na zaokrąglone kształty wnętrza, wielość instalacji podstropowych oraz bardzo wysokie wymagania jakościowe. Ważnym aspektem technicznym była bardzo mała wysokość montażu, wynosząca w niektórych miejscach mniej niż 10 cm. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne opracowano podczas montażu pilotażowego. Pracownia architektoniczna blisko współpracowała z ekspertami Rockfon, aby całość spełniła oczekiwania inwestora.

Nowoczesność budynku potwierdzają certyfikaty: BREEAM na poziomie Excellent i LEED na poziomie Gold. Wszystkie zastosowane w nim rozwiązania, w tym materiały budowlane i elementy wykończeniowe, spełniają wyśrubowane kryteria dot. oszczędności energii, wody i zasobów oraz ograniczenia zanieczyszczeń. Wyprodukowane z zachowaniem priorytetu dla ochrony zdrowia ludzi i środowiska oraz wyróżnione certyfikatem Cradle to Cradle Certified® na poziomie Silver akustyczne płyty sufitowe Blanka doskonale wpisują się w te wymagania.

Obecny projekt Rotundy nawiązuje do zrealizowanego w 1966 roku, pierwotnego projektu autorstwa Jerzego Jakubowicza, wzbogacając go o współczesne rozwiązania. W projekcie zachowano kształt i wielkość budynku, lokalizacje wejść, daszki nad nimi, poziomy poszczególnych kondygnacji oraz elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu, w tym kształt dachu. Przywrócono też transparentność szklanej elewacji. Nowe są natomiast wnętrza oraz układ funkcjonalny.

Generalny wykonawca inwestycji: NDI S.A.
Wykonawca sufitu: Apritech Sp. z o.o.
Projekt sufitu: Jarniewicz Architekci
Projekt budynku: Gowin&Siuta

Rotunda PKO Bank Polski

ulica Marszałkowska 100/102,
00-026 Warsaw

Efekt jest wręcz olśniewający. Podoba się wszystkim, a według mnie jest niesamowicie dopieszczony konstrukcyjnie, także dzięki pomocy ekspertów Rockfon. Akustyka rozwiązania sufitowego dla tej przestrzeni była krytycznie ważna, gdyż sufit jest tu najważniejszym elementem tłumiącym hałas. Dlatego wymagaliśmy od niego bardzo wysokich parametrów.

Roman Kuryło

inżynier, PKO Bank Polski

PKO Bank Polski - Rotunda

Kraj:Warsaw, Polska
Architekt:Gowin&Siuta
Interior designer:Jarniewicz Architekci
Montaż:Apritech Sp. z o.o.
Fotograf:Bartosz Makowski
Produkty:Rockfon Blanka®
Krawędzie:D
Wymiary:1200 x 600