5-gwiazdkowy system sufitowy

4 marca 2019

Czy możliwa jest pełna artystyczna ekspresja w architekturze, jeśli projekt spełniać musi szereg wymogów stanowiących o komforcie użytkowania? Tak, pod warunkiem zastosowania elastycznych, innowacyjnych rozwiązań, zapewniających możliwość kreatywnego kształtowania przestrzeni.

Położony na Majorce, w Hiszpanii, nowy 5-gwiazdkowy Llaut Palace Hotel musiał zmierzyć się z różnymi przeciwnościami w imię zachowania artystycznej wizji. Jednym z największych wyzwań było tu stworzenie inspirowanego przez origami i jego geometrię sufitu z motywem odwróconej piramidy. Złożony z geometrycznych fal sufit zaprojektowano w części wspólnej hotelu. „Chcieliśmy uzyskać wrażenie lekkości, a element origami oddaje ją poprzez wyrażenie ruchu i elastyczności, powiększając przy tym pomieszczenie” – powiedziała architektka, Arantxa Guerrero reprezentująca biuro Seta Arqutectos.

Akustyka w restauracji

Ulokowana w jadalni hotelu, inspirowana origami, artystyczna konstrukcja sufitowa potrzebowała materiału, który pozwoliłby na stworzenie wierzchołków i triangulacji, wyróżniającego się silną absorpcją akustyczną, niezbędną w przestrzeni, w której bez przerwy słychać rozmowy, brzęk naczyń i sztućców uderzających o talerze. Poza komfortem akustycznym materiał musiał jednocześnie pozwolić na wyrażenie artystycznej wizji architekta z dokładnością co do najmniejszych detali.

Elastyczne rozwiązanie sufitowe

Do wykonania konstrukcji, Guerrero wybrała elastyczny system Rockfon® Mono® Acoustic w kolorze białym, który pozwolił jej osiągnąć elegancki i czysty design, dokładnie odpowiadający oryginalnemu pomysłowi. Było to możliwe między innymi dlatego, że system ten można dowolnie kształtować, a jego powierzchnia jest gładka, bez widocznych łączeń występujących pomiędzy płytami. System Rockfon® Mono® Acoustic umożliwił ukształtowanie jednolitych, wyrazistych płaszczyzn, zapewniając przy tym komfort akustyczny w pomieszczeniu, jak i doskonałe rozprowadzenie światła, co ograniczyło zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Wykorzystanie tego systemu w projekcie pozwoliło podkreślić piękno monolitycznej powierzchni zaprojektowanej przez architektkę.

Idealna para

W jadalni 5-gwiazdkowego Llaut Palace Hotel kreatywny design spotkał się z innowacyjnym rozwiązaniem architektonicznym. Stworzono pomieszczenie jednocześnie eleganckie i komfortowe, na co wpływ miała nie tylko estetyka przestrzeni, ale także akustyka i oświetlenie.

Powiązane artykuły