Rozwiązania akustyczne a design w nowoczesnych biurach

19 marca 2019

Z rozwiązaniami, łączącymi nieograniczone możliwości designu z zapewnieniem dźwiękochłonności w miejscu pracy, można było zapoznać się podczas podczas 3. edycji Wnętrza Otwartego, w ramach Targów Światło.

news article illustration, open interior fair, Poland, Rockfon, office design, acoustics, tradeshow, Mono Acoustic, Blanka, VertiQ, Eclipse, PL
news article illustration, open interior fair, Poland, Rockfon, office design, acoustics, tradeshow, Mono Acoustic, Blanka, VertiQ, Eclipse, PL
news article illustration, open interior fair, Poland, Rockfon, office design, acoustics, tradeshow, Mono Acoustic, Blanka, VertiQ, Eclipse, PL

Współczesne biura musiały dostosować się do zwiększonego tempa zmian w biznesie i nowych metod pracy. Wnętrza są teraz bardziej elastyczne, można je relatywnie szybko i łatwo rekonfigurować, inspirują i odzwierciedlają energię marek, a także promują ich wizerunek wśród gości oraz pracowników. Nowoczesne miejsca pracy są nie tylko dobrze zaprojektowane, ale też przyjazne, pozytywnie wpływają na efektywność pracy i dobre samopoczucie przebywających w nich osób. Dzieje się tak między innymi dzięki rozwiązaniom zapewniającym odpowiednią akustykę, pozwalającym zaprojektować obszary odpowiednio wyciszone, sprzyjające koncentracji, kreatywności i zachowaniu prywatności.

Różnicę słychać wyraźnie

Rozwiązania akustyczne Rockfon do przestrzeni biurowych zaprezentowano w Strefie Wnętrza Otwartego zaprojektowanej przez arch. Justynę Smolec w ramach Targów Światło. Ich różnorodność pozwala na zastosowanie ich zarówno na ścianach, jak i sufitach, w zależności od rodzaju pomieszczenia, jego specyfiki, przeznaczenia czy potrzeb przebywających w nim osób. Efektywność systemów Rockfon można było sprawdzić na targach „na własne uszy” wchodząc do pomieszczenia składającego się z dwóch sal. Pierwsza była wykonana jak standardowe wnętrze biurowe, gdzie wyraźnie odczuwa się pogłos i jest głośno. Stąd przechodziło się do sali, w której zastosowano sufit Rockfon® Mono® Acoustic, a ściany pokryto panelami Rockfon® VertiQ®. Różnicę było słychać od razu. W sali z adaptacją akustyczną Rockfon było wyraźnie ciszej, głos stawał się bardziej łagodny, wyraźny, można było rozmawiać ciszej i dobrze się rozumieć.

Rockfon® Mono® Acoustic jest często wybierany w polskich i międzynarodowych projektach, również jako sufit o dowolnym kształcie, nie tylko płaskim, ale też bardzo zróżnicowanym,  umożliwiając architektowi urzeczywistnienie każdej wizji artystycznej. Z kolei Rockfon VertiQ to panele ścienne, które poprawiają akustykę pomieszczeń. Stosuje się je jako uzupełnienie akustyczne sufitu lub niezależnie od niego.

Pomieszczenia otwarte

W Strefie Wnętrza Otwartego wykorzystano również rozwiązania przeznaczone do sufitów otwartych. Białe, wiszące pochłaniacze przestrzenne Rockfon Contour® zestawione z czarnymi oprawami oświetleniowymi stworzyły na suficie wzór klawiatury fortepianu. Rockfon Contour występuje w różnych kształtach i wielkościach. Panele można montować pod różnym kątem, w różnej odległości oraz na różnej wysokości. To dźwiękochłonne, zapewniające wnętrzu modernistyczny design, rozwiązanie sufitowe staje się coraz modniejszym elementem wyposażenia „zdrowych akustycznie” biur.

Na targach pokazano też akustyczne wyspy Rockfon® Eclipse™ oraz dekoracyjne panele ścienne Rockfon® Eclipse Wall™, które doskonale wpisują się w design nowoczesnych przestrzeni biurowych, poprawiając komfort pracujących w nich osób pod względem akustycznym oraz najbielszy z sufitów – Rockfon Blanka®, który nie tylko zapewnia poczucie większej przestronności, ale dzięki wysokim współczynnikom odbicia i rozproszenia światła, wpływa pozytywnie na klimat wnętrza i komfort wizualny.

Targi Światło to największe branżowe targi oświetleniowe w Europie Środkowowschodniej, a także jedyne wydarzenia branżowe w Polsce łączące prezentację najnowszych produktów z koncepcją szkoleniową. W tym roku odbyła się trzecia edycja targów.

Powiązane artykuły