Co pozwala otrzymywać ekologiczne materiały budowlane?

13 lutego 2020

Wierzymy, że zrównoważone materiały budowlane przyczynią się do zwalczania negatywnych skutków zmian klimatycznych, rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego i ochrony dobrobytu społeczności.

krajobraz z górami i niebem

Zrównoważony rozwój i dobre samopoczucie bez kompromisów

Każdy z nas kiedyś doświadczył tego, że słaba akustyka może mieć negatywny wpływ na otoczenie i nasze samopoczucie. Może sprawić, że nie możemy się wyspać, nie słyszymy co mówą do nas w restauracji i jest nam ciężko skoncentrować się w sali lekcyjnej. Dobra akustyka jest niezbędna nie tylko w halach koncertowych czy studiach nagraniowych. To istotny czynnik również w naszym codziennym życiu. Redukcja hałasu w realny sposób podnosi produktywność i obniża poziom stresu. Inaczej mówiąc: poprawa akustyki to także poprawa naszego samopoczucia.  Nie można zatem nie docenić, jak negatywnie hałas może na nas wpływać. Jak wynika z publikacji WHO z 2011 roku, „dowody wskazują na niekorzystny wpływ przewlekłego narażenia na hałas na procesy poznawcze u dzieci” (s. 52) — dotyczy to zwłaszcza zdolności do rozumienia tekstu oraz rozwoju pamięci i uwagi. Te wszystkie czynniki sprawiają,  że niezwykle ważne jest, aby podczas renowacji lub planowania nowej przestrzeni wziąć pod uwagę akustykę jako jedną z czynników ekologicznego procesu budowlanego. Dobra akustyka bardzo pozytywnie wpływa na naszą pamięć i zdolność do współpracy. A zrównoważony rozwój i dobre samopoczucie powinny łączyć się ze sobą, aby zapewnić nam jak najlepsze otoczenie — takie, w którym będziemy mogli się skupić, pracować, czytać i uczyć.

Zrównoważony materiał wykonany z zasobów

Jeśli chodzi o wybór materiałów i opcji przyjaznych dla środowiska, rozwiązania akustyczne firmy Rockfon przyczyniają się do długoterminowego zrównoważonego rozwoju i umacniają gospodarkę obiegu zamkniętego. Nasze produkty są estetyczne, odporne i wspierają upcykling:

  • Rdzeń z wełny mineralnej powstaje na bazie żużla poddanego upcyklingowi, wełny z recyklingu w obiegu zamkniętym i kamienia naturalnego — do 97% 
  • Welon z włókna szklanego zwiększa trwałość i odporność na uderzenia — nawet o 15%
  • Farba na bazie wody zapewnia wysoki poziom odbicia światła i komfort wizualny 
1/1

Minimalizacja wpływu operacyjnego

Już dziś żadne odpady z wełny skalnej ani ścinki metali z fabryk Rockfon nie trafiają na składowiska: jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać wszystkie generowane odpady. Co więcej, na dachu naszego zakładu w Wijnegem w Belgii mieści się 7000 paneli słonecznych, dzięki czemu 60% zapotrzebowania na energię pokrywamy ze źródeł odnawanych.

Deklaracje środowiskowe produktów (EPD) są najbardziej wiarygodnym naukowo sposobem informowania o śladzie węglowym, śladzie wodnym i innych kategoriach wpływu na środowisko. Dlatego wspieramy dalszy rozwój norm w tej dziedzinie i udostępniamy publicznie nasze EPD — przejrzyste i zweryfikowane przez strony trzecie.

Powiązane artykuły