Sufity sklepione: Spojrzenie w przeszłość przez nowoczesny projekt

14 września 2020

Sufity sklepione miały swój początek w bazylikach lub katedrach wieki temu, dlatego też czasami określa się je po prostu mianem sufitów katedralnych, ponieważ to właśnie tam się narodziły.

sufity sklepione o nowoczesnej konstrukcji akustycznej

Muzeum Astrup Fearnley w Oslo — sklepienie beczkowe

Nie można przecenić architektonicznego wpływu sklepionego sufitu na wystrój wnętrza i komfort panujący w pomieszczeniu.  Z założenia stwarza on iluzję przestrzeni, otwartości i wielkości oraz umożliwia większy przepływ powietrza w celu uzyskania bardziej komfortowych warunków jeszcze przed skorzystaniem z nowoczesnych możliwości modyfikacji temperatury.

Obecnie można znaleźć sklepione sufity wpasowujące się w wystrój wnętrza każdej możliwej przestrzeni, począwszy od domów mieszkalnych, a skończywszy na przestrzeniach komercyjnych, medycznych, a nawet handlowych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o sufitach sklepionych i dlaczego mogą być one korzystnym dodatkiem do Twojego projektu.  

Rodzaje sufitów sklepionych

Istnieją różne rodzaje sklepionych sufitów, które można włączyć do nowoczesnych projektów przestrzeni handlowych i mieszkalnych. Z definicji sufit sklepiony oznacza sufit łukowy. Jednak w praktycznych zastosowaniach, jakie obserwujemy obecnie, każdy sufit podwieszany, nawet nie obejmujący łuku, może być zdefiniowany jako sklepiony. Istnieje kilka podstawowych rodzajów sklepionych sufitów, z których można wybierać, gdy rozważa się dodanie ich do projektowanej przestrzeni lub przekształcenie płaskiego sufitu w katedralny. Nowoczesne sklepione sufity są oparte na kształcie paraboloidy hiperbolicznej. Jest to powierzchnia, która obejmuje zarówno formy wklęsłe, jak i wypukłe w różnych osiach. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych rodzajów sufitów sklepionych znajdują się poniżej:

 

  • Sufit częściowo sklepiony: Taka konstrukcja polega na tym, że w jednej części pomieszczenia znajduje się standardowy sufit, a w drugiej części sklepienie. Jeśli ze względu na ograniczenia cały sufit nie może być sklepiony, można wizualnie uatrakcyjnić przestrzeń, umieszczając sklepienie nad jej połową lub przynajmniej częścią. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dwupiętrowych budynków, ponieważ można stworzyć swojego rodzaju lądowisko z jednym poziomem spoglądającym w dół na drugi.  
  • Sklepienie beczkowe: Ten rodzaj sufitu sklepionego jest również nazywany sklepieniem powozowym lub tunelowym, ponieważ daje on iluzję łuku, który można zobaczyć w krytym wozie. Zazwyczaj jest on zakrzywiony i ma kształt połowy walca. Tworzy się go przez ekstruzję pary krzywych lub pojedynczej krzywej. Uważa się, że jest to najprostsza forma sufitu sklepionego.
  • Sklepienie krzyżowe: Znane również jako podwójne sklepienie beczkowe, sklepienie pachwinowe lub sklepienie z pachwinami, ten rodzaj sklepienia tworzy się przez przenikanie się dwóch sklepień beczkowych. W przypadku sklepienia krzyżowego łuki mogą być zaokrąglone lub spiczaste. W porównaniu z niektórymi rodzajami sklepień jest ono uważane za korzystniejszą konstrukcję, ponieważ jest bardziej efektywne kosztowo pod względem pracy i materiałów.
  • Sklepienie gotyckie: Ten rodzaj sklepionego sufitu jest oficjalnie nazywany sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Jest to element projektu architektonicznego, który rozpościera się na szerokiej przestrzeni, jak na przykład w nawie kościoła. Jego odmiany były stosowane w architekturze bizantyjskiej, rzymskiej, islamskiej, romańskiej, a przede wszystkim w architekturze gotyckiej, stąd jego nazwa. Sklepienie gotyckie są tworzone poprzez wykonanie szkieletu z ukośnych lub krzyżujących się łukowato wygiętych żeber. Dzięki tej sztuczce konstrukcyjnej w gotyckich katedrach mogły powstać ogromne okna i cienkie wysokie mury.

Zalety sufitów sklepionych

Sklepione sufity cechują się wielowiekowym, historycznym rodowodem i odgrywają kluczową rolę w wielu najsłynniejszych budynkach na przestrzeni wieków, nie jest więc zaskoczeniem, że nadal są często wykorzystywane w projektach najbardziej eleganckich i luksusowych nowoczesnych przestrzeni. Poniżej przedstawiono tylko kilka z wielu zalet tego typu sufitów.

 

  • Iluzja przestrzeni: Wszyscy pragniemy więcej przestrzeni, taka jest ludzka natura. Dzięki zastosowaniu sufitów sklepionych w przestrzeni handlowej lub restauracyjnej, można stworzyć iluzję przestrzeni lub wielkości. Sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się być przewiewne i lekkie, nie dodając ani jednego metra sześciennego powierzchni. Sufity sklepione są idealne dla małych pomieszczeń, które muszą wydawać się znacznie większe, a w rzeczywistości brakuje im przestrzeni użytkowej. Wysoki sufit sprawi, że goście lub kupujący poczują się tak, jakby mieli do dyspozycji znacznie więcej miejsca.
  • Wpuszczanie naturalnego światła: Sufity sklepione pozwalają na zastosowanie większej liczby okien, które wpuszczają naturalne światło do wnętrza przestrzeni. Oznacza to, że można w mniejszym stopniu polegać na sztucznym oświetleniu w pomieszczeniach handlowych lub restauracyjnych. Oczywiście, w ogólnym projekcie należy uwzględnić oświetlenie na noc lub pochmurne dni. Jednak w jasne, słoneczne dni będzie można korzystać z naturalnego światła, które nie ma sobie równych. Sufit sklepiony umożliwia również zainstalowanie świetlików lub okien dachowych, co pozwala na dopływ jeszcze większej ilości naturalnego światła do przestrzeni.
  • Ograniczenie duchoty: Jednym z minusów zatłoczonych pomieszczeń handlowych lub restauracyjnych jest fakt, że mogą one wydawać się duszne i gorące, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz rosną, a klimatyzatory z trudem za tym nadążają. Na szczęście sklepione sufity umożliwiają unoszenie się gorącego powietrza z dala od gości, przez co pomieszczenie wydaje się przewiewne, chłodniejsze i mniej duszne. Ogólnie rzecz ujmując, gdy całe gorące powietrze unosi się wysoko nad głowami ludzi, zamiast wisieć tuż nad nimi, robi się po prostu znacznie bardziej komfortowo.
  • Ciekawe elementy architektoniczne i piękne detale: O ile nie ma nic złego w prostym suficie bez ciekawych walorów estetycznych, o tyle dodanie ciekawego elementu architektonicznego w postaci niesamowicie zaprojektowanego sufitu to świetny sposób na stworzenie intrygującej, nastrojowej atmosfery i przyciągającej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu rodzajowi sklepionego sufitu można błyskawicznie przekształcić nijakie, nudne pomieszczenie w niezwykłą przestrzeń.  

 

Izolacja sklepionego sufitu

To, że w projekcie zastosowano sufity sklepione, nie oznacza, że nie trzeba się martwić o ich izolację. W rzeczywistości izolacja jest niezwykle ważna, aby przestrzeń między sufitem a dachem była odporna na pleśń i utrzymywała nieklimatyzowane lub nieogrzewane powietrze z dala od klimatyzowanej przestrzeni. Jedną z istotnych wad sufitów sklepionych jest to, że trzeba je dobrze izolować i odpowiednio ogrzewać. Są one korzystne ze względu na utrzymywanie chłodu, gdy temperatura rośnie, ale z tych samych względów, podczas ostrej zimy trudno jest uzyskać ciepłe i przytulne warunki w pomieszczeniach ze sklepionym sufitem.

Na szczęście jednak zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego zapewni prawidłowe uszczelnienie przestrzeni i pozostanie ona komfortowa, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.    

Co jeśli chodzi o akustykę?

Oprócz kwestii związanych z kontrolą temperatury w okresie zimowym, kolejnym powszechnym zarzutem dotyczącym pięknych sklepionych sufitów jest ich tendencja do odbijania dźwięków, a co za tym idzie powstawania echa i wzmacniania go przez przestrzeń. Jest to szczególnie problematyczne w miejscach publicznych, gdzie prowadzone są liczne rozmowy, np. w restauracjach. Dlatego też przy wyborze sufitów sklepionych ważne jest, aby przeciwdziałać potencjalnym problemom akustycznym poprzez zastosowanie dźwiękochłonnych rozwiązań sufitowych. 

 

 

Imponujące sklepienie z materiałów dźwiękochłonnych

Dzięki systemowi Rockfon Mono Acoustic w tym monumentalnym polskim kościele stworzono jednolite sklepienie. Nowoczesne rozwiązania akustyczne oparte na dźwiękochłonnych płytach sufitowych z wełny skalnej zapewniają optymalną atmosferę dla dźwięku.  

Kościół bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego — Toruń, Polska

Roman Catholic Parish Church pw. Bl. Frelichowski,Poland,Torun,800 m2,ProSystem Krzysztof Dziewulski,Bartosz Makowski,ROCKFON® Mono® Acoustic,1200x900,White

Inspirująca renowacja z pięknym, sklepionym sufitem

Aby zapewnić optymalne wykorzystanie nowej przestrzeni w teatrze La Comédie-Française zarówno pod względem technicznym, jak i akustycznym, na całej kopule pomiędzy elementami metalowej konstrukcji zostało zamontowane rozwiązanie Rockfon Mono Acoustic, w pełni zachowując oryginalny charakter sklepienia. 

Teatr La Comédie-Française — Paryż, Francja

Comedie Francaise, Mono Flecto, leisure cafe

Konwersja płaskiego sufitu na sklepiony

Na szczęście, nawet jeśli remontujesz istniejący budynek, w którym nie ma obecnie sklepionych sufitów, to i tak możesz uwzględnić je w swoim projekcie. Zwykłe, płaskie sufity mogą być przekształcone w sufity sklepione. W rzeczywistości jest to świetny sposób, aby otworzyć małą, ciemną przestrzeń bez dodawania jakiejkolwiek rzeczywistej powierzchni, co może być korzystną opcją dla właścicieli firm, których budżet jest ograniczony. Aby ustalić, czy w danym pomieszczeniu można wykonać sklepienie, udaj się na strych i poszukaj elementów wymienionych poniżej:

  • Więźba dachowa: Zobacz, czy na poddaszu znajduje się kratownica, czy zwyczajna więźba. Strych z normalną więźbą umożliwia przekształcenie, a kratownica jest trudna do przerobienia i może uniemożliwić przebudowę.
  • Przewody elektryczne: Często, aby stworzyć sklepienie, trzeba przenieść przewody elektryczne.

Podsumowanie: sufity sklepione

Sufity sklepione są okazałe, atrakcyjne wizualnie i sprawiają, że pomieszczenie jest przewiewne. Zmieniają zwykłą przestrzeń w intrygujące pomieszczenie o niezwykłej atmosferze. Dlatego też podczas rozważania kolejnego projektu przestrzeni handlowej lub restauracyjnej zalecamy wzięcie pod uwagę. Włączając sufit sklepiony lub katedralny do ogólnego projektu, możesz manipulować atmosferą przestrzeni, poprawić ogólne płynące z niej wrażenia i zastosować kilka wiekowych sztuczek konstrukcyjnych, aby stworzyć klasycznie piękne wnętrze.