Określ idealną krawędź płyty sufitowej dla swojego projektu modułowego sufitu

2 listopada 2020

Znalezienie właściwej krawędzi akustycznej płyty sufitowej, która umożliwi spojenie projektu architektonicznego, może być żmudnym procesem. Istnieje tak wiele krawędzi płyt sufitowych do wyboru. System ukryty, częściowo ukryty lub widoczny? Który będzie najbardziej odpowiedni?

Overformynderiet, Rockfon® Sonar™, X-edge, 1800x600

Bogactwo wzorów krawędzi płyt sufitowych

Piękny sufit może naprawdę upiększyć przestrzeń i ujednolicić pomieszczenie — ale od czego zacząć? Dla wielu projektantów i architektów droga wyboru akustycznego sufitu zaczyna się od potrzeby kontrolowania i tłumienia niepożądanego hałasu, aby nie przeszkadzał on ludziom przebywającym w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są różne podwieszane rozwiązania sufitowe, a każdy typ krawędzi płyty daje inne estetyczne wykończenie. Modułowe sufity akustyczne są zdecydowanie najczęstszym rozwiązaniem. Widujemy je w wielu pomieszczeniach komercyjnych, placówkach służby zdrowia, szkołach i restauracjach, a to tylko kilka możliwych zastosowań.

W zależności od wybranego sufitu akustycznego krawędzie płyt mogą umożliwiać zakrycie konstrukcji lub włączenie jej do wystroju pomieszczenia przez tworzenie długich, pięknych linii przebiegających przez cały sufit lub po prostu schowanie ich.

Różne krawędzie płyt mogą wpłynąć na dekoracyjny wygląd Twojego projektu. „Używając płaszczyzny sufitu jako funkcjonalnego elementu projektu, można naprawdę wpłynąć na kształt i atmosferę przestrzeni” — twierdzi Deb Barnes, dyrektor ds. projektowania wnętrz w amerykańskiej firmie projektowej HGA Architects and Engineers.

Czym jest akustyczny system sufitowy z widoczną konstrukcją

System sufitowy z widoczną konstrukcją oznacza, że można zobaczyć profile pomiędzy płytami, ponieważ płyta sufitowa spoczywa nad konstrukcją. Jest to tradycyjne i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie sufitowe na rynku, stanowiące prostą i uporządkowaną konstrukcję sufitu w przestrzeni, która podkreśla kształt pomieszczenia.

Jeśli jednak zdecydujesz się na system z widoczną konstrukcją, ale wolisz zminimalizować wizualną dominację profili, zawsze możesz wybrać białą matową konstrukcję. Na przykład biały stelaż Chicago Metallic™ Matt umożliwia ograniczenie połysku występującego zwykle w przypadku standardowych systemów podwieszanych, który może niszczyć białe wykończenie sufitu przez odbijanie kolorów z innych miejsc w pomieszczeniu, takich jak ściany lub podłogi.

Biały matowy stelaż ma teksturowaną powierzchnię, która znakomicie redukuje odbicia spotykane na standardowych powierzchniach metalowych. Prawidłowa instalacja systemu sufitowego z widocznym białym matowym stelażem zapewnia niemal monolityczne wykończenie w przystępnej cenie.

Dowiedz się więcej o zaletach naszego białego matowego stelażu 11. 

Widoczne rozwiązanie sufitowe, które wygląda tak dobrze, jak brzmi

Kiedy firma Skanska projektowała nowe biura dla Solna United, plan zakładał stworzenie przyjemnej i domowej atmosfery. Biała matowa konstrukcja w połączeniu z eleganckim, opływowym rozwiązaniem akustycznym nadaje sufitowi niemal monolityczne wykończenie. Nowoczesne wzornictwo i doskonała akustyka tworzą integracyjne miejsce pracy dla wszystkich pracowników. Aby to osiągnąć, wiele uwagi poświęcono temu, aby wszystkie elementy projektu idealnie ze sobą współgrały. Płyty Rockfon Blanka z krawędzią A, 600X600 i konstrukcję Matt-white 11 wybrano specjalnie, aby uzyskać odpowiednie warunki w pomieszczeniach biurowych.

Dowiedz się więcej o tym projekcie

Zdjęcie Rockfon Blanka®, A-edge, 600X600.

SE, Solna, Stockholm, Strategisk Arkitektur, Alexis von Dönhoff, Office, Rockfon Blanka, A-edge, 600x600, White, Chicago Metallic T24, Matt white, Mattwhite, Arla
Używając płaszczyzny sufitu jako funkcjonalnego elementu projektu, można naprawdę wpłynąć na kształt i atmosferę przestrzeni.

Deb Barnes

Dyrektor ds. aranżacji wnętrz z HGA Architects and Engineers

Jak wygląda system sufitowy z częściowo ukrytą konstrukcją?

W częściowo ukrytej konstrukcji krawędzie akustycznych płyt sufitowych zwieszają się poniżej systemu nośnego, aby zakryć część konstrukcji. Zapewnia to większą głębię i teksturę sufitu, tworząc cienie i kolorystykę, które pomagają nadać sufitowi charakterystyczny wygląd, przyczyniając się do ogólnego architektonicznego wyrazu pomieszczenia.

Oferujemy płyty o wielu różnych krawędziach, które mogą być stosowane w systemach z częściowo ukrytą konstrukcją. Można stosować różne krawędzie, aby uzyskać większą lub mniejszą szczelinę między profilami. Przyjrzyjmy się kilku krawędziom akustycznych płyt sufitowych, które mogą być wykorzystane do stworzenia świetnego wizualnego projektu.

  • Płyta sufitowa z krawędzią E jest montowana do systemu nośnego w taki sposób, że krawędzie płyty sufitowej wystają z konstrukcji. Sprawia to wrażenie, jakby sufit unosił się pod systemem nośnym.

 

  • Płyta sufitowa z krawędzią M jest głęboko wpuszczonym systemem nośnym, co oznacza, że krawędź płyty wystaje bardziej niż w innych systemach z częściowo ukrytą konstrukcją. Płyty z krawędzią M zapewniają piękny efekt dzięki cieniom na gotowym suficie.

Dodajmy nieco koloru

Wybranie systemu z częściowo ukrytą konstrukcją jest świetną okazją do zabawy kolorami konstrukcji. Można na przykład zdecydować się na białą płytę sufitową z krawędzią E i czarną konstrukcję nośną lub dowolny inny kolor. W ten sposób powstanie piękny wzór z długimi liniami, które bardziej uwidocznią sufit.

Można również wybrać połączenie kolorowej płyty sufitowej z białą konstrukcją. Przeczytaj krótki tekst ozaletach projektowania kolorowych sufitów.   

 

HQ znajduje idealne połączenie akustyki i estetyki

W Arhus otworzono niedawno nowy flagowy budynek Danske Bank, zaprojektowany przez firmę Arkitema. Aby osiągnąć idealną równowagę pomiędzy estetyką a dobrym samopoczuciem użytkowników, Arkitema wybrała płyty sufitowe Rockfon Blanka z krawędzią E, ponieważ linie na suficie sprawiają, że oczy spoglądają dalej w przestrzeń, zwiększając poczucie otwartości.

Dowiedz się więcej o tym projekcie.

Zdjęcie: Rockfon Blanka, E-edge 24, 1200X600

DK, Danske Bank, Aarhus, Arkitema, Office, Rockfon Blanka, E24-edge, E-edge, 1200x600, White, 2890 click, Corridor

Systemy sufitowe z widoczną konstrukcją do wyremontowanej powierzchni biurowej

Włoski producent stali dla przemysłu stoczniowego postanowił wyremontować swoje dotychczasowe biuro i stworzyć jasną, nowoczesną przestrzeń. Architekt Rocco de Lentinis chciał, aby biuro było miejscem, gdzie ludzie chętnie pracują i spędzają czas. Głównym priorytetem projektu było znalezienie odpowiedniego połączenia komfortu akustycznego i eleganckiego wzornictwa — de Lentinis wykorzystał zarówno płytę sufitową Rockfon Blanka, jak i elegancką płytę z krawędzią E.

Dowiedz się więcej o tym projekcie. 

Zdjęcie: Rockfon Blanka, E-edge 24, 600X600

IT, Tr-Inox, Nociglia, Rocco de Lentinis, Office, Rockfon Blanka, E-edge, 600x600, 1200x600, White
Chciałem nadać biuru elegancki charakter, a moim zdaniem płyty z krawędziami E są najbardziej eleganckie.

Rocco de Lentinis

Architekt

Zamknięty, podwieszany modułowy system sufitowy

Zamknięte systemy sufitowe zapewniają minimalistyczne wykończenie, ponieważ krawędzie płyt umożliwiają zasłonięcie konstrukcji nośnej. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają sufitu modułowego o uproszczonym, estetycznym wykończeniu.

Dla sufitów o ukrytej konstrukcji są dostępne płyty o różnych krawędziach, ale docelową płytą do takiego rozwiązania jest płyta z krawędzią X.

Płyta sufitowa o krawędzi X jest doskonałym przykładem zamkniętego systemu sufitowego. Płyty o krawędzi X można zawieszać na konstrukcji lub nawet montować bezpośrednio do stropu, używając odpowiednich uchwytów mocujących. Połączenia pomiędzy płytami są mniej widoczne niż w przypadku krawędzi typu D, dzięki czemu można uzyskać niemal monolityczną powierzchnię.

Dźwiękochłonny sufit o eleganckim i nowoczesnym wykończeniu

Arboretum w Hørsholm jest wielokrotnie nagradzanym instytutem badawczym, który został zaprojektowany przez architekta Clausa Francke. Naturalne materiały zostały połączone z sufitem akustycznym wzmacniającym światło. Płyty sufitowe Rockfon Blanka z krawędzią X kierują światło dzienne dalej do wnętrza budynku, a biała matowa powierzchnia sprawia, że nie jest ono zbyt jasne dla oczu. W rezultacie uzyskano lepszy klimat wnętrza i komfort wizualny zarówno dla pracowników, jak i gości.

Dowiedz się więcej o tym projekcie. 

Zdjęcie: Rockfon Blanka, X-edge, 1200X300

DK, Arboretet, Hørsholm, Claus Francke ApS, School, Rockfon Blanka, X edge, 1200x300, White
„Połączyliśmy to z sufitem akustycznym firmy Rockfon. Kluczowe było zastosowanie rozwiązania akustycznego, które nie wpływa negatywnie na projekt wnętrza — dlatego zaczęliśmy od tego produktu. Sufit akustyczny ma niewidoczną konstrukcję oraz białą matową powierzchnię. Dzięki temu sufit staje się integralną częścią architektury”.

Claus Francke

Dyrektor generalny Claus Francke ApS

Jak wybrać odpowiedni sufit modułowy do swojego projektu

Przy tak wielu różnych krawędziach płyt sufitowych do wyboru może być trudno zdecydować, która z nich jest odpowiednia dla Twojego kolejnego projektu. Możliwości są nieograniczone.

Planujesz zastosować sufit modułowy w swoim kolejnym projekcie? Rockfon Ci pomoże. Oferujemy szeroką gamę krawędzi akustycznych płyt sufitowych do każdych potrzeb.

Jeśli podwieszany sufit nie pasuje do Twojego projektu, mamy do zaoferowania inne wyjątkowe rozwiązania akustyczne. Dowiedz się więcej o innych rozwiązaniach — Rockfon® Mono® Acoustic, Rockfon Eclipse® lub Rockfon® Universal™ Baffle