Jak i dlaczego warto ożywić sufit używając kolorów?

20 marca 2020

Omawiając wykorzystanie kolorów jako elementu projektu w architekturze, Le Corbusier, architekt i projektant szwajcarsko-francuskiego pochodzenia i jeden z pionierów nowoczesnej architektury, powiedział, że kolor ma równie wielką moc, jak sam plan budynku lub jego fizyczna część.

Service & Citizens' Train station Winterberg

Jak wpływa na nas kolor?

Kolor działa zarówno na naszą fiziologię, jak i psychikę - może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, wyzwalając reakcje, które będą determinować nasze zachowanie. Dotyczy to również kolorowego sufitu. W ciągu ostatnich 100 lat pojawiło się wiele danych empirycznych i opracowań naukowych, potwierdzających, że budynki odgrywają ważną rolę w zachowaniu ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o zmysłową percepcję kolorów. Kolory przekazują wizualnie informacje - na przykład kolor czerwony zwiększa tętno, a niebieski zmniejsza je. Odczucia, jakie niosą ze sobą kolory, są niezwykle ważne przy projektowaniu przestrzeni wspierającej określony klimat lub funkcję.

Le Corbusier powiedział: „Kolor jest… niezwykle skutecznym narzędziem wyzwalającym. Kolor jest czynnikiem naszego istnienia ”. Nie możemy zapomnieć o ważnej roli koloru w naszym życiu.

Kolor to… niezwykle skuteczne narzędzie wyzwalające. Kolor jest jednym z elementów naszego istnienia.

Le Corbusier

Wielobarwny wystrój wnętrza jako uniwersalny język komunikacji

Farber Birren (1900–1988) był pionierem w badaniu wpływu barw na ludzkie postrzeganie. Co ciekawe, mimo iż symbolika rozwija się poprzez doświadczenia osobiste lub kulturowe, istnieją pewne barwy, których znaczenie pozostaje jednoznaczne i uniwersalne.  Kolor niebieski kojarzy się na ogół z niebem, żółty — ze słońcem, a czerwony — z krwią.

Każdy z nas ma ściśle określone skojarzenia z konkretnymi dziełami sztuki czy choćby ważnymi zdjęciami. Podobnie u wielu z nas poszczególne kolory są w stanie wywoływać emocje, uczucia, a nawet wspomnienia. To właśnie pokazuje, jak dużą moc mają kolory jako kanał komunikacji.

Wybór właściwego koloru sufitu

Dobór kolorów często pozostawia się na sam koniec procesu projektowania, usuwając go na margines. Jest to raczej niefortunne podejście, ponieważ wybór odpowiednich kolorów jest w stanie zwieńczyć doskonałe połączenie funkcjonalności i efektu. I choć zadanie to bywa trudne, praca z paletą kolorów może pomóc w doborze odpowiedniej kolorystyki do realizowanego celu. Doskonały przykład stanowią czarne płyty, które pozornie mogą wydawać się nieprzyjazne, a czasem nawet przytłaczające, jednak mogą też doskonale sprawdzić się jako nowoczesne i modne rozwiązanie. Wszystko zależy od środowiska, w którym się znajdą, a efekt końcowy, czyli doskonale zaprojektowana przestrzeń może stać się prawdziwym dziełem sztuki. 

Własne dzieło sztuki

Przyjrzyjmy się popularnym cechom kilku ciekawych kolorów oraz temu, jaki efekt jesteśmy w stanie uzyskać, gdy zastosujemy je do stworzenia nowoczesnego i kolorowego sufitu.

Pomarańczowy

1/1

Atmosfera: w przeciwieństwie do koloru czerwonego, pomarańczowy nie ma licznych negatywnych odcieni. Tworzy atmosferę podekscytowania lub inspiracji, która wymaga skupienia się — bez zbędnej natarczywości. Pomarańczowy to kolor gościny i przyjazny, który wbrew pozorom nie jest zbyt przytłaczający. 

Na suficie: przykuwa uwagę lub wywołuje podekscytowanie


Żółty

1/1

Atmosfera: radosna i jasna — żółty jest często uważany za najszczęśliwszy ze wszystkich kolorów. Jaśniejsze odcienie żółci, często kojarzone ze słońcem, dają uczucie spokoju, podczas gdy ciemniejsze mogą być postrzegane jako bardziej tradycyjne.

Na suficie: jasny blask, pobudzający myślenie

Niebieski

1/1

Atmosfera: „spokój” wydaje się być tu właściwym określeniem. Kolor niebieski może obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i liczbę uderzeń serca na minutę. Jaśniejsze odcienie niebieskiego mogą być bardzo energetyzujące i przyjazne, a ciemniejsze mają tendencję do wyrażania siły.

Na suficie: chłodny, uduchowiający lub wyniosły

Szary

1/1

Atmosfera: kolor szary kojarzy się ze spokojem i wyrafinowaniem, dzięki czemu jest w stanie wywołać pozytywny nastrój oraz uczucie spokoju i neutralności. Jasne szarości są świetnym zamiennikiem bieli, a ciemne — świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla czerni. Mimo że kolor szary postrzegamy często jako tradycyjny lub nawet konserwatywny, może on równie dobrze zyskać cechy przyjazności i nowoczesności. 

Na suficie: wyrafinowany i wyróżniający się

 

Kolory, które dopełnią każdy projekt

Markthal to tętniąca życiem przestrzeń handlowa, w której znajduje się jedno z największych na świecie dzieł sztuki na płótnie — Róg Obfitości autorstwa holenderskiego artysty Arno Coenena. Aby uzupełnić ten nadzwyczajny wystrój, firma MVRDV dążyła do zminimalizowania poziomu ekspresji w innych obszarach rynku. Wybór padł na grafitowe płyty sufitowe Rockfon® Mono® Acoustic ze względu na ich właściwości akustyczne i nienarzucający się wygląd.

 

Zdjęcie: Markthal, Rotterdam — Rockfon Mono Acoustic

Markthal, Rotterdam, the Netherlands, MVRDV, Pennings Akoestiek, ROCKFON Mono Acoustic, Dark grey

Kolorowe panele — laureat ważnej nagrody

Szkoła podstawowa Kalvebod Fælled Skole zdobyła nominację do nagrody „Budynek szkolny roku 2018” i zyskała uznanie jako szkoła przyszłości — wyposażona w pomieszczenia wspierające aktywność dzieci, połączone z sufitem akustycznym. Do jego budowy użyto paneli Rockfon Mono Acoustic z uwagi na ich właściwości akustyczne oraz gładką i jednorodną powierzchnię.

 

Zdjęcie: Szkoła Kalvebod Fælled Skole — Rockfon Mono Acoustic

DK, Copenhagen, Kalvebod fælled skole, Lundgaard & Tranberg Arkitekter, School, Rockfon Mono Acoustic, grey

Czarny sufit jako uzupełnienie modnego wzornictwa industrialnego

Les 2 Girafes to elegancki i modny hotel z restauracją, usytuowany w jedenastej dzielnicy Paryża. Na jego wystrój składają się twarde powierzchnie, szklane i betonowe ściany oraz podłoga z płytek. Czarne płyty sufitowe Rockfon Mono Acoustic stanowią doskonałe dopełnienie modnego wzornictwa industrialnego, zapewniając przy tym najlepsze możliwe wrażenia klientom hotelu i restauracji.

 

Zdjęcie: Hotel des deux Girafes i restauracja Bellay, Paryż — Rockfon Mono Acoustic

FR, Hotel des deux Girafes et Restaurant Bellay, Paris, Leisure, Rockfon Mono Acoustic, TE edge, 1200x600, Black, Reception

Biały sufit niczym nieboskłon

W nowoczesnej bibliotece Oodi w Helsinkach zastosowano niezwykły biały sufit, który przyciąga uwagę zwiedzających i miłośników książek z całego świata. Jego istotę stanowią lekkość i matowy kolor, które wzbudzają poczucie swobody i otwartości.  W efekcie czytanie książek, spotkania ze znajomymi czy nawet zwyczajny relaks zyskują zupełnie nowy wymiar dzięki wyjątkowemu widokowi i rozproszeniu światła, jakie oferuje ta słynna biblioteka. Sufit akustyczny o powierzchni 4450 m2 nadaje przestrzeni szczególnej wyrazistości. Do jego budowy zastosowano płyty sufitowe Rockfon Mono Acoustic z uwagi na ich właściwości akustyczne oraz gładką i jednorodną powierzchnię. 

 

Zdjęcie: Biblioteka Oodi, Helsinki — Rockfon® Mono® Acoustic

FI, Helsinki Central Library Oodi, Helsinki, ALA Architects, Leisure, Rockfon Mono Acoustic, TE-edge, 1200x1200, White, Library

Jak zmienić atmosferę i wielkość pomieszczenia za pomocą kolorów?

Wiedza na temat tego, które kolory najlepiej sprawdzają się w danej przestrzeni, jest kluczem do stworzenia odpowiedniej atmosfery. Użycie bardzo ciemnych barw w małym pomieszczeniu, w którym brakuje naturalnego światła, może wywołać uczucie przytłoczenia lub ciasnoty. Jeśli jednak zastosujemy te same kolory w przestrzeni o podobnych wymiarach, ale z dużą ilością światła, jesteśmy w stanie stworzyć poczucie intymności i przytulności. Przy projektowaniu z użyciem kolorów nie ma tak naprawdę uniwersalnych rozwiązań. Za to istnieje wiele opcji, spośród których możemy wybierać. Możemy zastosować ten sam kolor na ścianach i suficie lub zdecydować się na połączenie jaśniejszych i ciemniejszych odcieni.

Jeśli na przykład projektujemy studio, możemy dobrać kolory tak, aby inspirowały do kreatywności już od samego rana. Z drugiej strony, jeśli pracujemy na małej przestrzeni, lepszym rozwiązaniem może być wybór lżejszego odcienia, który optycznie powiększy dostępną przestrzeń i nada jej wrażenie przestronności.

A co z dużymi pomieszczeniami? W tym przypadku zyskujemy więcej swobody w doborze kolorów. Możemy na przykład dobrać kolory tak, aby podkreślić inne elementy wystroju i sprawić, że wybiją się na pierwszy plan.

Asymetryczne pomieszczenia można też ujednolicić za pomocą odpowiednich rozwiązań sufitowych — takich jak Rockfon Blanka® lub Rockfon Mono Acoustic. Wybór matowego białego sufitu może przynieść dodatkowe korzyści ze względu na jego naturalne właściwości rozpraszania i odbijania światła. Właściwe oświetlenie podkreśla bowiem styl przestrzeni, zmienia jej atmosferę i postrzeganie, wpływając pozytywnie na samopoczucie użytkowników.

A co, jeśli uwielbiamy kontrasty i niecodzienne połączenia?

Ciemniejszy kolor sufitu nada przestrzeni odważnej i industrialnej atmosfery. Doskonale nadaje się do stworzenia ekskluzywnego koktajl-baru lub wyjątkowej przestrzeni w restauracji. Czarne płyty doskonale sprawdzą się jako dodatek do tętniącego życiem klubu lub małego teatru, podczas gdy białe płyty mogą okazać się brakującym elementem w relaksującym studiu jogi, a płyty szare — idealnym wykończeniem nowoczesnego miejsca pracy.

Możliwości są nieograniczone. To my decydujemy o tym, jak pobudzić nowoczesne wnętrze do życia za pomocą pięknych sufitów oraz kolorowych płyt i paneli akustycznych.

Dzięki Rockfon Color-All możemy stworzyć swoją unikalną przestrzeń zgodnie z naszymi potrzebami i odczuciami.