Jak udoskonalić projekt wnętrza dzięki sufitowi

2 listopada 2020

Projektowanie przestrzeni to delikatna równowaga pomiędzy sztuką a nauką. Wnętrze budynku musi zapewniać komfort i dobre samopoczucie, a także być zarówno piękne, jak i dynamiczne. Projektowanie wnętrz wymaga dogłębnej znajomości zagadnień technicznych i wzornictwa.

salon wystawowy z sufitami akustycznymi o nowoczesnym wzornictwie

Samsung KX, Londyn — Rockfon® Mono® Acoustic

Klucz do świetnego projektu

Urzeczywistnienie konkretnej wizji, przy jednoczesnym spełnieniu potrzeb i oczekiwań klienta, to jedne z wielu czynników, które sprawiają, że projektowanie wnętrz jest niezwykle ekscytującą i stale stymulującą pracą. Mimo że stanowi to wyzwanie, a nawet może być niezwykle frustrujące w momentach, gdy te dwa elementy z powodzeniem się spotykają, powstaje doskonały projekt. Jak powiedział Tony Stavish z A.W. Stavish Design „Kluczem do świetnego projektu jest uchwycenie ducha klienta i istoty przestrzeni”.

Podczas projektowania budynku jedną z powierzchni, której wartość jako elementu funkcjonalnego jest często pomijana, jest właśnie sufit. Według Stephena Fanuki z Nowego Jorku, który jest nazywany „wykonawcą gwiazd”, sufit nie może zostać pominięty lub niewykorzystany. Nazywa go piątą ścianą pomieszczenia.

To naprawdę interesujące, jak Fanuka podkreśla znaczenie sufitu. Przez zmianę sposobu, w jaki na niego patrzymy, z łatwością staje się on kolejnym wymiarem twórczej ekspresji i płótnem do projektowania.

Co można zrobić z tą całą dodatkową przestrzenią?

Piąta ściana

W ostatnim czasie sufit traktuje się coraz częściej jako jeden z filarów przy projektowaniu wielu przestrzeni komercyjnych.

Coraz częściej spotykamy się z celowym wyborem śmiałych rozwiązań sufitowych, czy to z użyciem kolorów, bardziej wyrafinowanych sufitów podwieszanych, różnych powierzchni i materiałów, czy też określonych typów pomieszczeń. Na przykład Deb Barnes, dyrektor ds. projektowania wnętrz w amerykańskiej firmie projektowej HGA Architects and Engineers, twierdzi, że „używając płaszczyzny sufitu jako funkcjonalnego elementu projektu, można naprawdę wpłynąć na kształt i atmosferę przestrzeni”.

Naprawdę niezwykle interesujące jest obserwowanie, jak sufit ewoluuje, stając się ważnym elementem wystroju wnętrza.

Piękny sufit to znacznie więcej niż tylko wygląd

Sufit może być czymś więcej niż tylko cieszącą oko powierzchnią — najlepsze są również bardzo funkcjonalne. Ważną częścią wystroju wnętrz jest tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu. Sufit, ze względu na swoje rozmiary, umożliwia skoncentrowanie się na osiągnięciu optymalnego światła, akustyki i stworzeniu ogólnego klimatu wnętrza, w którym samo przebywanie będzie równie przyjemne co patrzenie na nie.

Funkcjonalny i piękny sufit może być jak każde wspaniałe dzieło sztuki.

Kluczem do świetnego projektu jest uchwycenie ducha klienta i istoty przestrzeni

Tony Stavish

Projektant wnętrz

Stwórz przyciągający wzrok punkt centralny, który stanie się podstawą Twojego projektu

Rzućmy okiem na kilka interesujących sposobów na przekształcenie projektu sufitu w piękne i nowoczesne wizualne wykończenie.

Nie bój się dodać nieco koloru

Kiedy ludzie myślą o komercyjnym suficie, zazwyczaj przychodzi im do głowy biały standardowy sufit podwieszany. Kolorowy sufit nie zawsze stanowi pierwszy wybór, a co naprawdę smutne, czasami wybór koloru sufitu pozostawia się na koniec procesu projektowania architektonicznego, co czyni go drugorzędnym w stosunku do innych elementów budowli. To raczej błędne podejście, ponieważ dobór kolorów dla sufitu już na wczesnym etapie procesu projektowania pomaga znaleźć idealne połączenie funkcjonalności i efektu.

Projektowanie nowoczesnego kolorowego sufitu może być trudnym zadaniem, ale pomaga w pracy z paletą kolorów, ponieważ może pomóc w doborze odpowiednich schematów kolorystycznych, aby osiągnąć zamierzony cel. Może on stanowić o różnicy między wykończeniem zharmonizowanym a bezładnym.

Kolor według pochłaniaczy przestrzennych

Przykład pięknego rozwiązania sufitowego z Amsterdamu. W hotelu Meininger zastosowano otwartą konstrukcję z widocznym stelażem połączoną z niezwykłym kolorowym sufitem, który został zainspirowany słynnymi słonecznikami Vincenta van Gogha. Ta dynamiczna przestrzeń, obejmująca nowoczesny sufit w lobby, podkreśla żywy charakter pokoi w hotelu. Zespół Laboratory for Visionary Architecture wykorzystał 931 przegród Rockfon Contour® w całym holu.

Zdjęcie: Hotel Meininger, Amsterdam — Rockfon Contour

Meininger Hotel,The Netherlands,Amsterdam,Christian Sandor Tschersich,LAVA Architecture,Rockfon Contour,Ac-edge,Chicago Metallic™ T24 Hook 2850

Odkryj nasze 34 ekskluzywne kolory sufitów akustycznych i rozwiązań ściennych, które inspirują i wzbogacają wystrój wnętrza. Znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do kolejnego projektu sufitu. Z naszej strony internetowej możesz dowiedzieć się więcej o ożywianiu projektu sufitów przy użyciu kolorowych płyt sufitowych lub kolorowych paneli.

Podkreśl styl nowoczesnego projektu sufitu

Jednym z ostatnio modnych trendów są otwarte konstrukcje sufitów podwieszanych, świetne rozwiązanie w przypadku architektury przyjaznej dla środowiska. Ich zastosowanie ma sens nie tylko dlatego, że są bardziej przyjazne dla środowiska i obniżają koszty energii, ale także dlatego, że dzięki nim budynki stają się bardziej przystępne cenowo.

Otwarta konstrukcja sufitu podwieszanego stała się bardzo awangardowym rozwiązaniem, elementem kreatywnych i oryginalnych projektów, w których otwartość i surowość pozwala na odsłonięcie funkcjonalnych elementów budynku nad sufitem.

Mimo że zwiększa to wizualną objętość pomieszczenia i dzięki niej sufit jest wysoko, czego pragnie większość ludzi, pozostawia również wiele odsłoniętych twardych powierzchni, co niekorzystnie wpływa na klimat wnętrza i samopoczucie ludzi korzystających z przestrzeni.

Doskonałym sposobem na zachowanie tej otwartości, bez uszczerbku dla klimatu wnętrza, jest zastosowanie paneli akustycznych lub wyspowych.

Betonowa konstrukcja zmiękczona za pomocą akustycznych wysp

Coworkingowe pomieszczenie w biurowcu Solutions w Warszawie jest przykładem otwartej konstrukcji sufitu połączonej ze stylowym wnętrzem, które pomimo dużej ilości powierzchni odbijających światło zapewnia idealne warunki pracy. Podstawą wystroju wnętrza jest klasyczne i ponadczasowe połączenie bieli, czerni i szarości, które zostało wzbogacone o odważne kolory na ścianach, różne tkaniny tapicerskie, obrazy i wykładziny. W przeszkleniach i drzwiach zastosowano szczebliny, a ściany zostały pokryte stiukiem. To stylowe wnętrze zaprojektowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Zdjęcie: Coworkingowy biurowiec Solutions, Warszawa — Rockfon Eclipse®

PL, Solusions Rent Coworking Office, Warsaw, The Design Group, Office, Rockfon Eclipse, A edge, 1160x1160, White, Meeting room

Odkryj naszą nowatorską i estetyczną bezramową akustyczną wyspę sufitową zapewniającą doskonałe pochłanianie dźwięku. Jest ona dostarczana w postaci gładkiej, głęboko matowej białej powierzchni o wysokim współczynniku odbicia światła, jego rozproszeniu oraz właściwościach antystatycznych wydłużających żywotność produktu.

Zapewnij trochę blasku swojemu sufitowi i wyraź swoje zdanie

Kolejnym popularnym trendem w projektowaniu, który w ostatnich latach przeżywa renesans, jest architektura monolityczna. Jej korzenie sięgają okresu neolitu, w którym nasi przodkowie tworzyli rzeźby i ciosali budowle z jednego bloku kamienia. Monolityczny projekt, oznaczający w języku greckim „pojedynczy kamień”, unika oddzielania zewnętrza od wnętrza i płynnie tworzy z obu powierzchni jedną całość.

Monolityczna architektura stara się wykorzystać ekspresyjny potencjał konstrukcji i choć starożytna, nadal znajduje miejsce we współczesnych budynkach, takich jak Le Baron Vert w Osace, autorstwa Phillippe’a Starka, Biblioteka Królewska w Kopenhadze autorstwa SHL Architects, czy Messner Mountain Museum Corones w Bolzano autorstwa Zaha Hadida.  

Jednakże architektura monolityczna jest znana ze słabej akustyki ze względu na wszystkie powierzchnie odbijające dźwięk, ale istnieją sposoby na osiągnięcie naturalnego braku spoin, występującego w architekturze monolitycznej, i zapewnienie dobrych parametrów akustycznych. Powierzchnia sufitu umożliwiająca tworzenie na nim obrazu.

Odważna architektura łączy w sobie monolityczne wzornictwo i akustykę

Siedziba główna Novo Nordisk, autorstwa firmy Henning Larsen Architects, stanowi stylowy, okrągły budynek zainspirowany kształtem cząsteczek insuliny. Zakrzywiony projekt budynku wymagał zastosowania elastycznych materiałów budowlanych, które podkreślałyby jego okrągły kształt. Rozwiązanie Rockfon® Mono® Acoustic zostało wybrane zarówno dla powierzchni pionowych, jak i poziomych, dzięki czemu możliwe było stworzenie oszałamiającego wyglądu z ciągłymi powierzchniami, które spajają pomieszczenie.

Zdjęcie: Siedziba główna firmy Novo Nordisk, Bagsværd — Rockfon Mono Acoustic

Big pharmaceutical office in Copenhagen, Denmark, Rockfon Mono Acoustic, Industrial, Henning Larsen Architects, MTHøjgaard, Svend Christensen
Używając płaszczyzny sufitu jako funkcjonalnego elementu projektu, można naprawdę wpłynąć na kształt i atmosferę przestrzeni.

Deb Barnes

Dyrektor ds. aranżacji wnętrz z HGA Architects and Engineers

Stwórz idealne rozwiązanie akustyczne dla sufitów i ścian. Ta nowatorska, monolityczna powierzchnia zapewnia wyjątkowy komfort akustyczny i olśniewający efekt wizualny.

Zapoznaj się z naszymi wewnętrznymi powierzchniami akustycznymi dla architektury monolitycznej, mającymi akredytację CPD instytutu RIBA, obowiązkową dla wszystkich architektów i projektantów zajmujących się projektowaniem budynków monolitycznych.

Jak udoskonalić wykończenie wnętrza dzięki sufitowi

Niestandardowy projekt sufitu jest doskonałym sposobem na stworzenie wyróżniającego się wykończenia, które może być pięknym dziełem sztuki. Może to być nawet centralny element projektu. Jeśli sufity są wysokie, można na przykład korzystać z ciemniejszych kolorów. Ze względu na wysokość ciemniejsze kolory na suficie nie będą stwarzać uczucia ciężkości, które może wystąpić w pomieszczeniach z niższym sufitem.

Jeśli przestrzeń jest mocno wypełniona, można nieco stonować projekt sufitu i użyć bardziej neutralnego koloru lub bezspoinowej powierzchni, aby pozwolić zabłysnąć meblom i innym elementom wystroju wnętrza. Z drugiej strony, kolor sufitu może być również doskonałym sposobem na ożywienie neutralnej przestrzeni. 

Istnieje wiele pięknych rozwiązań z panelami akustycznymi, które mogą pomóc stworzyć potrzebne detale. Jak powiedział Charles Eames, amerykański projektant i architekt: „Detale nie są tylko detalami. To one przesądzają o wartości projektu”.

Detale nie są tylko detalami. To one przesądzają o wartości projektu.

Charles Eames

Architekt i projektant

Wiedza o tym, jak uzyskać idealną równowagę między dobrym samopoczuciem a tworzeniem pięknego wykończenia naprawdę polega na zachowaniu równowagi między sztuką i nauką. Korzystanie z odpowiednich rozwiązań ułatwia proces, a możliwości są nieograniczone. Możesz zdecydować, jak ożywić wystrój wnętrza za pomocą paneli akustycznych.

Planowanie projektu aranżacji wnętrza — dzięki rozwiązaniom akustycznym Rockfon możesz stworzyć swoją unikalną przestrzeń.