MMM Corones to najnowsze i ostatnie muzeum w szeregu Messner Mountain Museum znajdujące się na szczycie płaskowyżu Kronplatz w Dolomitach. To niezwykłe, wbudowane w górę muzeum poświęcone jest alpinistom, którzy przyczynili się do powstania historii wspinaczek wysokogórskich.

Muzeum Corones zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekt Zahę Hadid i Petera Irmschera. Wtapia się ono w otoczenie, skały i płynnie łączy z górą, respektując otaczający krajobraz.

Jedność z górą

Zainspirowany górą, główny projektant, Peter Irmscher przeniósł szorstkość skały do wnętrza muzeum, zapewniając w ten sposób ciągłość wizualną. „Tak – projekt został całkowicie podporządkowany zespoleniu wnętrza z naturą” – mówi Irmscher.

Ponieważ miejsce to jest często odwiedzane przez narciarzy i turystów, podczas projektowania duży nacisk położono na właściwą akustykę. „Wiedzieliśmy, że goście będą odwiedzać muzeum, mając ze sobą sprzęt narciarski i będzie powstawało z tego powodu dużo hałasu” – mówi Irmscher. Aby temu zapobiec i uczynić muzeum MMM Corones cichym miejscem, zaangażowaliśmy do projektu inżyniera ds. akustyki.

Powierzchnie wyciszające

Nie chcąc rezygnować z wizji monolitycznej konstrukcji, architekci wybrali płyty Rockfon® Mono® Acoustic, ponieważ idealnie pasowały do charakteru góry i pozwoliły na uzyskanie komfortu akustycznego pomimo twardych powierzchni. „Trendy we współczesnej architekturze to materiały surowe i jednolite powierzchnie. Materiały Rockfon Mono Acoustic doskonale odpowiadają tym trendom i możliwościom projektowania z uwzględnieniem akustyki” – mówi Irmscher.

Ponad 1000 m² płyt Rockfon Mono Acoustic pozwoliło projektantowi zrealizować koncepcję artystyczną i pokonać akustyczne wyzwanie monolitycznej architektury, dając satysfakcjonujący rezultat.

Rekreacja

Messner Mountain Museum

Via Castel Firmiano, 53
Provincia di Bolzano - Alto Adige
Włochy

Messner Mountain Museum

Kraj:Włochy
Architekt:Zaha Hadid Architects
Montaż:Manuel Moling
Fotograf:Cristina Russo
Produkty:Rockfon Mono® Acoustic
Krawędzie:TE Elegant Render
Wymiary:1200 x 1200

Powiązane projekty referencyjne