Biuro, które brzmi równie spokojnie, jak wygląda

Dzięki dobrej akustyce otwarta przestrzeń biurowa staje się przyjemnym miejscem do pracy

NO, Otto Nielsens vei 12, Arcasa arkitekter, Office, Meeting Room, Open plan office, Rockfon Blanka dB42, A edge, 600x600, white, Chicago Metallic T24 Click 2890

Biuro firmy architektonicznej Arcasa Arkitekter w Oslo (Norwegia) z płytami sufitowymi Rockfon Blanka® dB42 o krawędzi typu A

Pobyt w pomieszczeniu działa na wszystkie nasze zmysły. Czy w takim razie architekci nie powinni poświęcać jednakowej ilości czasu na dopracowanie tego, jak brzmi dana przestrzeń, a nie tylko tego, jak wygląda? Akustyka biura jest drugim (po oświetleniu) najważniejszym elementem wpływającym na wydajność pracy. W miarę jak przechodzimy na gospodarkę opartą na wiedzy, w której sukces zależy głównie od produktywności i zadowolenia ludzi, hałas biurowy staje się problemem przedsiębiorstw, wymagającym pilnego rozwiązania.

Akustyka stała się szczególnie problematyczna w biurach z otwartą przestrzenią, z których korzysta obecnie wiele firm. Søren Peter Lund, pracownik naukowy w Duńskim Krajowym Centrum Badawczym Środowiska Pracy wyjaśnił to zagadnienie:

„Brak prywatności w biurach o otwartej przestrzeni sprawia, że pracownicy czują się stale obserwowani, a otaczające ich hałasy mogą być postrzegane jako zagrożenie i uciążliwość. Zwłaszcza gdy ludzie wokół rozmawiają ze sobą, bardzo trudno jest się skoncentrować. Akustyka pomieszczenia jest jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu przestrzeni wykorzystywanych zarówno do zadań komunikacyjnych, jak i poznawczych”.

Poprawianie akustyki

Badania wykazały, że pracownicy w biurze z otwartą przestrzenią są o 15% mniej wydajni, mają większe trudności z koncentracją, a rozpraszanie ich uwagi powoduje, że tracą ponad 20 minut skoncentrowanej pracy dziennie. Wystarczy poprawić akustykę, a produktywność w biurze zaczyna rosnąć. Pracownicy zyskują o około 50% większą koncentrację i są o około 50% rzadziej rozpraszani. Popełniają o 10% mniej błędów, a poziom stresu spada o ponad jedną czwartą1.

Na przykład stosowanie na sufitach i ścianach materiałów tłumiących fale dźwiękowe może przyczynić się do zmniejszenia poziomu pogłosu, ograniczając hałas do komfortowego poziomu. Poprawiona akustyka może pomóc w rozwiązaniu trudnego wyzwania, jakim jest stworzenie elastycznego, atrakcyjnego środowiska pracy, w którym pracownicy mogą pracować spokojnie i bez rozpraszania uwagi.

 

1: David M. Sykes, „Productivity: How Acoustics Affect Workers’ Performance In Offices & Open Areas”

Produktywność
0

niższa produktywność w biurach z otwartą przestrzenią

Straty w wydajnej pracy
0

minuty skoncentrowanej pracy dziennie na osobę traconych z powodu rozpraszania uwagi

Skupienie
0

więcej skupienia i 51% mniej przypadków rozpraszania uwagi dzięki poprawie akustyki

Akustyka biur

Biorąc pod uwagę, że ponad 90% kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa wiąże się z efektywnością pracowników, ważne jest, aby poznać wpływ, jaki warunki w biurze i akustyka pomieszczeń mają na pracowników biurowych.

Dowiedz się więcej

Powiązane historie

Nasz sposób myślenia — inne tematy