Unikatowe rozpraszanie światła przez szklany dach

Lysgården jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych biurowców na świecie o niezwykłej konstrukcji. Znajduje się w dzielnicy Sluppen w Trondheim, zwanej Nowym Trondheim. Ta dzielnica stanowi połączenie technologii i przemysłu, a w centrum uwagi znajdują się budynki przyszłości. Cieszymy się, że zainstalowano około 6000 absorberów akustycznych Rockfon. Zwisają one w przestronnych i jasnych pomieszczeniach w Lysgården. Ich staranne zawieszenie tworzy ostry wzór o niepowtarzalnej atmosferze. Absorbery akustyczne stanowią żaluzje dla światła wpadającego przez szklany dach i dzielą światło na małe paski słońca i cienia, dając taki sam efekt jak liście koron drzew w lesie.

Światło w połączeniu ze szkłem jest istotnym elementem tego przykuwającego uwagę budynku. Konstrukcja budynku liczy sześć kondygnacji, a każdy poziom biurowy ma możliwość elastycznego dostosowania wnętrza do różnych rozwiązań, tak aby pomieścić od 80 do 180 miejsc pracy.

Tysiące absorberów akustycznych zapewnia zdumiewający efekt

Budynek powstał w wyniku współpracy pomiędzy firmami Kjeldsberg AS i Veidekke Eiendom i jest dzierżawiony przez firmy Veidekke, Sweco, DNV GL i Kinly. Celem Lysgården było stworzenie jednego z najnowocześniejszych biurowców na świecie, wyposażonego we wszystkie technologie dostępne dzięki usługom aplikacji firmy Siemens. Głównym założeniem projektu jest wykorzystanie nowoczesnej technologii do oszczędzania energii. Lysgården ma wyjątkowe walory, jeśli chodzi o architekturę, dobór materiałów i rozwiązania techniczne firmy Siemens. Za pomocą aplikacji można kontrolować wejście, światło i temperaturę oraz rezerwować sale konferencyjne.
 
Efektowna kawiarnia przykuwa uwagę. Jednak najważniejsze jest to, że jest to budynek, w którym ludzie czują się dobrze.

Dla architekta Kjella Bertelsena z pracowni HUS Arkitekter ważne było stworzenie dobrych przestrzeni do pracy z dużą ilością światła dziennego. Zarówno na ścianach, jak i na sufitach znajduje się dużo odsłoniętego betonu, który oprócz tego, że jest atrakcyjny wizualnie, zapewnia również bardziej stabilną temperaturę i lepszy klimat w pomieszczeniach. W rezultacie powstał efektywny i stylowy budynek, który wyróżnia się jako punkt orientacyjny.

Przyszłościowy wybór zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju

System wielu wiszących wszędzie absorberów akustycznych został wykonany w precyzyjny sposób. Tworzy wyraźny wzór z niepowtarzalnym refleksem świetlnym. Celem było znalezienie nowych sposobów na stworzenie komfortowych przestrzeni, a tysiące absorberów akustycznych Rockfon zawisło pod szklanym dachem jako osłony przeciwsłoneczne, dające taki sam efekt jak liście drzew w jasnym lesie.

Budynek może poszczycić się zarówno certyfikatem ekologicznym jako dom pasywny, jak i certyfikatem BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) Excellent. Certyfikat został przyznany, ponieważ Lysgården wykorzystuje zupełnie nowe technologie, aby stać się najnowocześniejszym budynkiem biurowym na świecie.

Pomówmy o pochłanianiu dźwięku

Dzięki około 6000 absorberów akustycznych, Lysgården charakteryzuje się wyjątkowo dobrym pochłanianiem dźwięku. To jeden z podstawowych wymogów w otwartej przestrzeni biurowej. Absorbery redukują hałas generowany przez współpracowników sprawiając, że Lysgården cechuje się wyjątkowo dobrym pochłanianiem dźwięku. To jeden z podstawowych wymogów w otwartej przestrzeni biurowej. Redukują one dźwięki współpracowników i zmniejszają pogłos, aby zapewnić komfortową i zdrową atmosferę wnętrza.

Dzięki połączeniu zachwycającej estetyki i parametrów technicznych nasze absorbery akustyczne doskonale sprawdzają się w nowoczesnych budynkach biurowych. W budynku Lysgården pochłaniacze przestrzenne Rockfon Contour® zamontowano w otwartej przestrzeni biurowej, a absorbery akustyczne Rockfon Multiflex zostały zamontowane w atrium. Stworzyło to idealną harmonię minimalistycznego wrażenia i swobody projektowania.

Lysgården, Norwegia

Sluppenvegen 19
7037 Trondheim
Norwegia

Absorbery akustyczne zapewniają ochronę przed słońcem wpadającym przez szklany dach, co daje naprawdę wyjątkowe wrażenia świetlne.

Kjell Bertelsen

ARCHITEKT
1/12

Lysgården, Norwegia

Kraj:Trondheim, Norwegia
Architekt:HUS Arkitekter
Montaż:Valtec
Fotograf:Erik Burås
Produkty:Rockfon Contour®
Wymiary:1200 x 300

Powiązane studia przypadków