Jak Zaprojektować Piękną i Zdrową Szkołę?

Niezależnie od tego, czy Twój projekt obejmuje budowę nowej placówki edukacyjnej, czy modernizację starej szkoły – przygotowany przez nas Poradnik projektowy będzie dla Ciebie wsparciem. Znajdziesz w nim oprócz licznych inspiracji, zdjęć nowych i remontowanych placówek edukacyjnych z całego świata, w tym z Polski, wiele praktycznych wskazówek dotyczących projektowania każdego pomieszczenia w szkole zgodnie z normą w zakresie akustyki.

Poradnik ten jest źródłem wiedzy na temat optymalizacji przestrzeni w szkole, która sprzyja nauce i dobremu samopoczuciu. Chcemy wspólnie tworzyć piękne i zdrowe akustycznie szkoły, do których uczniowie i nauczyciele będą z uśmiechem wracać, aby w nich przebywać.

Kształtujmy Poczucie Estetyki

Wielu architektów projektujących wnętrza szkół zwraca uwagę na fakt, iż od najmłodszych lat powinno się kształtować poczucie estetyki i uwrażliwiać na piękno. Obecnie, większość polskich szkół to budynki z ubiegłego wieku. Nie dość, że niespełniające podstawowych norm akustycznych, to pozbawione stylu i osobowości. Białe ściany i sufity, zimne i przygnębiające wnętrza z minionej epoki kontrastują z nowoczesnymi, designerskimi biurami, w których często pracują rodzice uczniów.

Profile picture of Architect, Aleksandra Doniec
Dobre projekty wnętrz kształtują poczucie estetyki, a naszej młodzieży brakuje obycia estetycznego. Poza tym fajne wnętrze przyciąga, aż chce się w nim przebywać. Dzieciaki, które wchodzą do tej szkoły, od razu mówią, że chcą się tu uczyć.

Aleksandra Doniec

Architekt i właściciel P33

Wellbeing Ważny w Szkołach

Czy zastanawialiście się, jak dzieci i nauczyciele czują się we wnętrzach placówek oświatowych? Spędzają w nich prawie 70% dnia, niemal tyle samo co dorośli pracujący w biurach. Kwestia tzw. wellbeingu, czyli dobrego samopoczucia jest więc równie ważnym aspektem do uwzględnienia w projektach wnętrz szkół. Tworzenie pozytywnego środowiska o doskonałej akustyce oraz odpowiednio dobranych kolorach ma ogromny wpływ na to, jak czują się uczniowie oraz nauczyciele. Dobre samopoczucie zaś poprawia możliwości uczenia się i nauczania.

Cichsze, zdrowsze akustycznie wnętrza szkół sprawiają, że wszyscy, którzy przebywają w nich cały dzień, czują się lepiej, są mniej zmęczeni, lepiej skoncentrowani, nie boli ich głowa od hałasu, a poziom stresu jest zdecydowanie niższy. W takich warunkach uczenie się i nauczanie jest nie tylko bardziej efektywne, ale też daje więcej radości. Do komfortu akustycznego dodajmy piękny design, różne kształty, formaty, kolory, a powstaną wnętrza, z  których uczniowie będą czerpać inspiracje i motywację do uczenia się.

Przeszkadzający hałas
0

Odsetek uczniów, którzy na pytanie, co najbardziej przeszkadza w nauce, odpowiedzieli: „hałas”.*

Problemy z głosem
0

Odsetek nauczycieli doświadczających nieodwracalnych problemów z głosem na skutek głośnego mówienia, aby można było ich usłyszeć.**

Źródła
Niższe wyniki testów
0

O tyle spadają wyniki krajowych znormalizowanych testów na każdy wzrost poziomu hałasu, którego doświadczają młodzi uczniowie, o 10 dB powyżej 41 dB.***

Zrównoważone Materiały dla Przyszłych Pokoleń

 

Nasze produkty są w dużej mierze wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, są trwałe i mogą być całkowicie poddane recyklingowi pod koniec ich życia. Przyczyniają się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, pozytywnie wpływają na ludzi i planetę, co zostało potwierdzone certyfikatami, w tym najnowszym Cradle to Cradle.

 

Girl climbing rocks

Porozmawiaj z naszym Doradcą

Porozmawiajmy. Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Rockfon do szkół i innych placówek oświatowych? Zgłoś chęć spotkania z naszym doradcą, który pomoże Ci wybrać odpowiednie produkty i dostarczy potrzebne próbki lub inne materiały pomocne w Twoim projekcie.

 

Jaroslaw Cieslak - local education campaign - architects

Obiekty referencyjne