Przestrzenie ogólne szpitala, takie jak izba przyjęć i hol rejestracji poradni to miejsca, które tworzą pierwsze wrażenie oraz wpływają na ogólny odbiór całego doświadczenia wizyty w szpitalu u pacjenta. W takich miejscach szczególnie istotne jest projektowanie przestrzeni przyjaznych, które będą łagodziły wizerunek całości placówki.

Rejestracja do 30 Poradni Specjalistycznych w IPCZD o powierzchni  ponad 400 m²  to pierwszy etap ambitnego planu modernizacji całej Izby Przyjęć, z którą tylko w 2019 roku styczność miało niemal 80 tysięcy małych pacjentów.

Projekt Kuryłowicz & Associates

Największym wyzwaniem dla architektów opracowujących projekt: arch. Aleksandry Czubaszek-Siłuch, arch. Katarzyny Woźniak oraz arch. Piotra Żabickiego z biura Kuryłowicz & Associates była reorganizacja przestrzeni zgodnie z potrzebami wszystkich użytkowników przy zachowaniu funkcji Holu Rejestracji.

Architektura szpitala dziecięcego odpowiada za stworzenie odpowiedniej atmosfery, która zapewni pacjentom i opiekunom komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Ogromny wpływ na komfort psychiczny przebywających tu dzieci i młodzieży ma estetyka i standard wnętrz szpitalnych.

Kojący klimat wnętrza

Rejestracja Poradni Specjalistycznych w IPCZD to pierwsze miejsce kontaktu młodego pacjenta i jego rodziców ze szpitalem. Architekci Kuryłowicz & Associates stworzyli tu jasną i przyjazną przestrzeń, która wpływa korzystnie na samopoczucie zarówno małych, jak i nastoletnich pacjentów, a jednocześnie dostarcza ważnych informacji. Zastosowali materiały nawiązujące do naturalnych, utrzymane w kolorach ziemi. Stonowane barwy w palecie zieleni zestawili z istniejącą, odnowioną marmurową podłogą oraz drewnianymi elementami wykończenia.

Całą przestrzeń podzielono i dostosowano do potrzeb poszczególnych grup pacjentów, w tym noworodków, dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków. Mogą oni swobodnie spędzać tu czas nie myśląc o czekających ich badaniach czy operacjach. W centralnym punkcie holu rejestracji stanęła trójwymiarowa dekoracja, która stanowi główną atrakcję tego miejsca. Znalazła się także przestrzeń na kawiarnię, do której powróci symbol Centrum Zdrowia Dziecka – drewniany hipopotam, oraz nowy sekretariat i poczekalnię dla pacjentów poradni urologicznej oraz chirurgicznej.

Zdrowa przestrzeń

Rejestracja do 30 Poradni Specjalistycznych w IPCZD to ruchliwe i głośne miejsce. Przepustowość holu rejestracji wynosi ponad 1000 pacjentów dziennie. Aby kontrolować poziom hałasu zamontowano tu sufity akustyczne zaprojektowane specjalnie na potrzeby szpitali – Rockfon MediCare Plus oraz dekoracyjne wyspy akustyczne Rockfon Eclipse.

„W projekcie IPCZD sufity Rockfon odgrywają bardzo ważną rolę – podkreślają charakter wnętrza. W przestrzeniach komunikacji oraz sanitarnych zastosowano białe, pełne sufity podwieszane, mające na celu rozjaśnienie pomieszczenia oraz wydzielenie przestrzeni ogólnych. W pomieszczeniach przeznaczonych dla pracowników oraz w kawiarni zastosowano wyspy sufitowe, które w połączeniu z odpowiednio zaprojektowanym oświetleniem mają wydzielać miejsca o mniej oficjalnym charakterze, w których projektowaniu staraliśmy się uciekać od  „wyglądu szpitala” tak bardzo, jak to możliwe” – powiedziała arch. Aleksandra Czubaszek-Siłuch.

Sufity Rockfon® MediCare® Plus to produkt przeznaczony specjalnie do przestrzeni medycznych objętych wieloma wymogami, w tym potrzebą dokładnego i regularnego czyszczenia. Sufity te nie przyczyniają się do rozwoju MRSA lub innych szkodliwych bakterii, doskonale chronią przed hałasem i jednocześnie zachowują podstawowe funkcje i walory estetyczne. Wszystkie produkty Rockfon są wykonane z wełny mineralnej, która ma naturalną odporność na pleśń i bakterie.

„Bez wykluczeń”

Zgodnie z filozofią pracowni Kuryłowicz & Associates, całość zaprojektowana została jako „przestrzeń bez wykluczeń”, gdzie każdy typ pacjenta znajdzie swoje miejsce. Hasło „bez wykluczeń” odnosi się również do pracowników i innych użytkowników przestrzeni.

Modernizacja holu i przestrzeni Rejestracji to pierwszy etap ambitnego planu modernizacji całej Izby Przyjęć IPCZD. W 2022 roku remont czeka poczekalnię i rejestrację Izby Przyjęć, separatki dla pacjenta zakaźnego, karetkarnię i gabinety zabiegowe (ponad 800 m²). Środki finansowe oraz dary rzeczowe niezbędne do modernizacji Rejestracji oraz Izby Przyjęć są pozyskiwane przez Fundację Virtuosa pod przewodnictwem światowej sławy skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej, która osobiście współuczestniczy w projektowaniu, jak również pozyskuje darczyńców. 

Children's Hospital Warsaw

al. Dzieci Polskich
20 · 04-730 Warsaw
Polska

Wszystko co robimy rewitalizując szpital służy skutecznej diagnostyce i bezpiecznemu leczeniu. Naszym celem jest zapewnienie pacjentowi, jego rodzinie i personelowi bezpiecznych i komfortowych warunków.

dr n. med. Marek Migdał

Dyrektor IPCZD

Children's Hospital Warsaw

Kraj:Warsaw, Polska
Architekt:arch. Aleksandra Czubaszek-Siłuch - Kuryłowicz & Associates
Montaż:Skanska
Fotograf:Bartosz Makowski
Produkty:Rockfon MediCare® Plus, Rockfon MediCare® Standard, Rockfon® Eclipse, Rockfon® Koral
Krawędzie:A
Wymiary:600 x 600, 1160 x 1160, 1200 x 600

Powiązane studia przypadków