Zdrowe środowisko wewnętrzne

1 stycznia 1

Właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Klimat we wnętrzu to coś więcej niż temperatura

Obecnie spędzamy do 90% czasu wewnątrz budynków, w tym dwie trzecie w swoich domach, więc właściwy klimat we wnętrzach ma ogromny wpływ na nasz komfort i zdrowie.

Klimat we wnętrzu to coś więcej niż temperatura, choć zapewnienie komfortu termicznego niezależnie od pogody i pory roku jest nadal niezmiernie ważne. Ważny jest też na przykład poziom wilgotności, który może prowadzić do problemów z oddychaniem, jeśli jest za wysoki, lub zakłócać sen i powodować problemy skórne, jeśli jest za niski 1. Równie istotne jest prawidłowe natężenie światła. Dzięki ekspozycji na światło dzienne ludzie czują się pełni energii, dlatego też uważa się to za jeden z najważniejszych aspektów miejsca pracy 2.

Hałas może powodować choroby

Choć nie od razu kojarzymy ją ze zdrowiem, to właśnie akustyka, której doświadczamy w pomieszczeniach, może sprawić, że zachorujemy — lub, wręcz przeciwnie, pomóc nam zachować dobre samopoczucie. Niepożądane dźwięki są jedną z głównych przyczyn stresu w miejscu zamieszkania. Mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz zakłócać sen. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) każdego roku w Europie3 10 000 zgonów można powiązać z hałasem.

80 milionów Europejczyków mieszka w domach o niekorzystnym środowisku wewnętrznym 4, mimo że technologia umożliwiająca wprowadzenie zmian jest dostępna już dzisiaj. Dzięki odpowiedniemu rodzajowi izolacji możemy utrzymać komfortowy poziom temperatury i wilgotności w pomieszczeniach przy jednoczesnym ograniczeniu poziomu hałasu — dodatkową korzyścią są znacznie niższe rachunki za energię.

Zapewniając komfort termiczny i akustyczny oraz tworząc przestronne, wypełnione światłem pomieszczenia, sufity i rozwiązania izolacyjne ROCKWOOL sprawiają, że łatwiej jest zachować zdrowie, szczęście w życiu osobistym oraz produktywność w pracy.

Pochłanianie dźwięku

Konsekwencje słabej akustyki mogą być znaczne zarówno dla produktywności, nauki, jak i zdrowia. Odpowiednie dźwiękochłonne produkty pomagają tworzyć wygodne przestrzenie o pozytywnym wpływie na samopoczucie.

Dowiedz się więcej

Powiązane historie

Nasz sposób myślenia — inne tematy